СЕС ще разгледа дали отговорността на управителя за непогасени публични задължения на дружеството не противоречи на правото на ЕС

Вяра Владева
Юрисконсулт в Kreston BulMar
19 юли 2021, 15:47 973

Според скорошно тълкувателно решение на ВАС управителите носят отговорност не само за основното задължение на юридическото лице, но и за лихвите за забава

В края на миналата година Административен съд – Велико Търново е отправил преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз (СЕС), като е спрял производството по административно дело № 621/2019 г. СЕС трябва да даде отговор на следните въпроси:

„1. Съвместното тълкуване на чл. 9 от Конвенция, съставена на основание член К.3 от договора за Европейския съюз, за защита на финансовите интереси на Европейските общности и на разпоредбата на чл. 273 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност допуска ли в хармонизираната област на ДДС национален правен инструмент като предвидения в националната разпоредба на чл. 19, ал. 2 от ДОПК, прилагането на който води до последващо пораждане на солидарна отговорност на данъчнонезадължено физическо лице, което не е платец на ДДС, но недобросъвестното поведение на което е довело до неплащане на ДДС от данъчнозадълженото юридическо лице, което е платецът на ДДС?

2. Допуска ли тълкуването на тези разпоредби и прилагането на принципа на пропорционалност националният правен инструмент, отразен в разпоредбата на чл. 19, ал. 2 от ДОПК, и по отношение на начислените лихви върху неплатения в срок от данъчнозадълженото лице ДДС?

3. Противоречи ли на принципа на пропорционалност националният правен инструмент, отразен в разпоредбата на чл. 19, ал. 2 от ДОПК, в ситуация, при която закъснялото плащане на ДДС, довело до олихвяването на задължението за ДДС, не се дължи на поведението на данъчнонезадълженото физическо лице, а на поведение на друго лице или на проявлението на обективни обстоятелства?“.

Запитването е отправено във връзка с производство по обжалване на ревизионен акт, с който са определени задължения на физическо лице за неплатени публични задължения и лихви върху тях, дължими от дружество, на което физическото лице е бил изпълнителен директор.

По същество, Административен съд – Велико Търново иска СЕС да установи дали разпоредбата на чл. 19, ал. 2 от ДОПК, която предвижда възникването на солидарната отговорност на управителя за неплатени публични задължения на дружеството, не противоречи на правото на Съюза. Също така СЕС трябва да установи дали представляващите дадено дружество отговарят и за начислените лихви върху неплатените публични задължения на съответното дружество. Делото пред СЕС е образувано на 4 януари 2021 г. – дело C-1/21.

Припомняме, че на 29 март 2021 г. Върховният административен съд (ВАС) се произнесе с Тълкувателно решение № 5 по Тълкувателно дело № 7/2019 г., според което лицата, които представляват и управляват дадено дружество, носят отговорност за данъчните и осигурителните задължения на дружеството, за лихвите върху тях, както и за направените разноски по събирането им. Повече за тълкувателното решение можете да прочетете тук.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент