ВКС ще даде отговор на въпрос, свързан с исканията за спиране на производствата по вписване, заличаване и обявяване в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
Делото е образувано по сигнал на Инспектората към Висшия съдебен съвет
С разпореждане на председателя на ВКС от 17 февруари 2022 г. е образувано тълкувателно дело №1/2022 г. на Общото събрание на Търговската колегия (ОСТК) на ВКС за приемане на тълкувателно решение по въпроса: „Какви обстоятелства съдът трябва да изследва и да взема предвид при разглеждане на исканията в производствата по чл. 536, ал. 1 от ГПК във вр. с чл. 19 от ЗТРРЮЛНЦ?“
Делото е образувано след постъпил във ВКС сигнал от Инспектората към Висшия съдебен съвет, в който се посочва, че е налице противоречива практика по въпроса заради различното виждане на съдиите относно това докъде трябва да се разпростира проверката им, когато бъдат сезирани с искане за спиране на регистърното производство. Производството по вписване, заличаване и обявяване на актове или обстоятелства в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел е охранително, като започва с подаване на заявление пред Агенцията по вписванията. Съгласно чл. 536 от ГПК то се спира, когато:
1. е налице дело относно правоотношение, което е условие за издаване на искания акт или е предмет на установяване с този акт; и
2. по молбата за издаване на акта възникне гражданскоправен спор между молителя и друго лице, което се противопоставя на молбата, като в този случай съдът дава на молителя едномесечен срок за предявяване на иска и производството се прекратява, ако в срока искът не бъде предявен.
Според част от съдебните състави те следва да направят формална преценка за това дали ще е налице обвързаност между издаването на охранителния акт и резултата от спорното правоотношение, т.е. доколко последиците от правния спор ще обуславят издаването на искания охранителен акт. Ето защо те приемат, че самото завеждане на обуславящото дело е достатъчно основание за спиране на охранителното производство, като на практика то може да бъде спряно и заради недопустим иск.
Друга част от съдиите приемат обратното – регистърното производство може да бъде спряно едва след преценка на допустимостта на предявения иск.
Съставянето на проекта за тълкувателното решение е възложено на съдиите Десислава Добрева и Ирена Петрова, която е и докладчик по делото.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)