ВКС и ВАС отклониха искане за приемане на тълкувателно постановление заради законодателна промяна

Вяра Владева
Юрисконсулт в Kreston BulMar
29 март 2021, 11:32 792

Съвместното тълкувателно дело, образувано през 2015 г., трябваше да даде отговор на въпроса по кой ред се гледат делата за отговорност на държавата за вреди от нарушение на правото на ЕС

Общото събрание на съдиите от Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) и на Първа и Втора колегии на Върховния административен съд (ВАС) отклониха с Определение № 1 от 25 март 2021 г. по Тълкувателно дело 2/2015 г. по описа на ВКС искането на председателя на Висшия адвокатски съвет за приемане на съвместно тълкувателно постановление по въпроса: „По кой процесуален ред и пред кой съд следва да се разгледа искът за отговорността на държавата за вреди, причинени от нарушение на правото на Европейския съюз?“

В мотивите си върховните съдии посочват, че в хода на разглеждане на тълкувателното дело са обнародвани в Държавен вестник (бр. 94 от 2019 г.) изменения в Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). С посочените промени е въведена разпоредбата на чл. от ЗОДОВ, с която е регламентиран редът за разглеждане на исковете за вреди, причинени от нарушаване на правото на Европейския съюз, надлежните ответници и дължимите такси и разноски. Според посочената разпоредба по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК) се разглеждат исковете за настъпили вреди от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на органи на централната и местната власт и за вреди, настъпили вследствие на отменени като незаконосъобразни или обявени за нищожни подзаконови нормативни актове. По същия ред се разглеждат и исковете за вреди, настъпили от правораздавателната дейност на административните съдилища и ВАС. В случай че делото е срещу няколко ответници, а страна по него е административен съд, ВАС или юридическо лице, и то е за вреди, причинени при или по повод на административна дейност, редът за разглеждане отново е този по АПК. По реда на Гражданския процесуален кодекс се разглеждат исковете, касаещи всички останали случаи. Ето защо според върховните съдии, с оглед на настъпилата законодателна промяна, искането се явява недопустимо и следва да бъде отклонено.

Определението е подписано с особено мнение от 15 съдии, сред които и докладчиците по делото. Според тяхното мнение тълкувателното дело не трябва да се прекратява, тъй като промените в закона се прилагат само за производствата, заведени след влизането им в сила. Неприключилите до влизането в сила на измененията се довършват пред съдилищата, пред които са висящи, но не е установено по кой процесуален ред трябва да се доразгледат. Според върховните съдии противоречивата практика на ВКС и ВАС, която е станала повод за образуването на тълкувателното дело, ще продължи по вече заведените дела. Върховните съдии е трябвало да се произнесат единствено по този конкретен въпрос.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент