Съветът на ЕС прие пакет от мерки относно ДДС в цифровата ера
Този пакет насърчава цифровизацията и прави европейската ДДС система по-благоприятна за бизнеса и по-устойчива на измами
Съветът на ЕС постигна споразумение за пакет от нови мерки, които ще пренесат правилата на Съюза относно данъка върху добавената стойност (ДДС) в цифровата ера. Този пакет насърчава цифровизацията и прави европейската ДДС система по-благоприятна за бизнеса и по-устойчива на измами. Новите правила са първа стъпка към преодоляването на предизвикателствата, породени от развитието на икономиката на онлайн платформите. Те спомагат за осигуряването на еднакви условия на конкуренция между онлайн и традиционните услуги за краткосрочно настаняване и транспортни услуги, съобщиха от представителството на ЕК в България.
С този пакет се въвеждат три мерки:
1. С новата система се въвежда единно цифрово отчитане в реално време за целите на ДДС въз основа на електронно фактуриране за трансгранични сделки, което ще предостави на държавите членки своевременно ценната информация, от която се нуждаят, за да засилят борбата с измамите с ДДС.
2. Операторите от платформите в секторите на пътническия транспорт и краткосрочното настаняване под наем ще носят отговорност за събирането и превеждането на ДДС на данъчните органи, когато основният доставчик не начислява ДДС. Тази мярка ще допринесе за по-равнопоставени условия на конкуренция между традиционните услуги и тези, предоставяни онлайн.
3. Допълнително ще се намали необходимостта от множество регистрации за целите на ДДС в различни държави членки, като се разшири вече съществуващият модел за обслужване на едно гише.
Очаква се финансовите министри от ЕС да приемат предложението след повторна консултация с Европейския парламент.
Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията по въпросите на икономиката в интерес на хората, заяви:
„Днешният общ подход бележи важна стъпка напред в актуализирането на нашите правила за ДДС в съответствие с новите цифрови реалности и опростяването на данъчната среда. Като рационализираме и модернизираме процесите на ДДС, намаляваме значително административната тежест за предприятията – особено за МСП – и им даваме възможност да се съсредоточат по-скоро върху растежа, отколкото върху бюрокрацията. Този пакет показва ангажимента ни за изграждане на по-справедлива и по-ефективна цифрова икономика, която работи както за предприятията, така и за потребителите“.
ДДС е един от най-важните източници на приходи за органите на държавите членки. Въпреки това, според последния доклад за GAP за 2023 г. във връзка с ДДС, държавите членки са загубили около 61 млрд. евро приходи от ДДС през 2021 г. За да се преодолеят тези загуби и да се отговори на нарастващата цифровизация на икономиката, през декември 2022 г. Комисията предложи да се модернизират задълженията във връзка с ДДС чрез насърчаване на цифровия преход. Този законодателен пакет беше обявен в Плана за действие от 2020 г. за справедливо и опростено данъчно облагане в подкрепа на стратегията за възстановяване.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)