Разходите на работодателите в страната за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 12,8% през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г.

Милен Николов
Редактор
21 март 2025, 11:08 47

В индустрията увеличението е с 11,5%, в услугите – с 13,1%, a в строителството – със 17,3%.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 12,8%, показват предварителните данни на НСИ. В индустрията увеличението е с 11,5%, в услугите – с 13,1%, a в строителството – със 17,3%.

Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Операции с недвижими имоти“ и „Други дейности“ – с по 23,5%, и „Култура, спорт и развлечения“ – с 22,1%.

Разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 13%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) – с 11,7%. По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 24,4% за сектор „Други дейности“ до 3,9% за сектор „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент