Общият индекс на цените на производител в промишлеността в България се увеличава с 2,8% на месечна база през февруари 2025 г.

28 март 2025, 11:44 38

Данните са на НСИ

Общият индекс на цените на производител се увеличава с 2,8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост – с 6,5%, и в преработващата промишленост – с 4,2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление – с 1,2%, сочат данните на НСИ.

Повишение на цените в преработващата промишленост е регистрирано при: производството на хранителни продукти – с 13,1%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели – с 6,5%, производството на електрически съоръжения – с 4,6%. Намаление е отчетено при производството на мебели – със 17,9%, производството на тютюневи изделия – със 7,8%, производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение – с 1,7%.

Общият индекс на цените на производител през февруари 2025 г. е с 16,2% над нивото на февруари 2024 г. Ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – с 42,6%, в добивната промишленост – с 30%, както и в преработващата промишленост – с 11,4%.

По-високи цени в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на основни метали – с 36,2%, производството на хранителни продукти – с 23,5%, производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти – с 15,1%. Намаление на цените е отчетено при производството на тютюневи изделия – с 13,6%, и производството на мебели – с 6,5%.

Индекси на цените на производител на вътрешния пазар

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар се повишава с 2,5% през февруари 2025 спрямо януари 2025 г. Цените нарастват в добивната промишленост – с 6,5%, и в преработващата промишленост – с 5,4%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено понижение – с 1,6%. Ръст на цените в преработващата промишленост е регистриран при: производството на хранителни продукти – та в България се увеличава с 2,8% на месечна база през февруари 2025 г.с 15,7%, производството на напитки – с 6%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели – с 4,9%. По-ниски цени са отчетени при: производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета – с 8,7%, производството на метални изделия, без машини и оборудване – с 2,8%, и производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение – с 1,1%.

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар нараства с 19,1% в сравнение с февруари 2024 г. Ръст на цените се наблюдава при производството и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ – с 49,1%, в добивната промишленост – с 21,9%, както и в преработващата промишленост – с 11,1%.

През февруари 2025 г. ръст на цените в преработващата промишленост спрямо февруари 2024 г. е регистриран при: производството на хранителни продукти – с 30,5%, производството на основни метали – с 22,7%, и производството на електрически съоръжения – 20,2%. По-ниски цени са отчетени при: производството, некласифицирано другаде – с 6,3%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета – с 5,4%, и обработката на кожи; производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм – с 4%.

Индекси на цените на производител на международния пазар

Индексът на цените на производител на международния пазар през февруари 2025 г. се увеличава с 3,3% спрямо предходния месец и с 12% спрямо февруари 2024 г.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент