НС прие промени в ГПК относно реформата в заповедното производство
С измененията реализирането на реформата се отлага за 1 юли 2025 г.
Народното събрание прие на първо и второ четене в едно заседание законопроект за изменение на Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които се определя в срок до 1 юли 2025 г. да бъдат осигурени условията за реализиране на реформата в заповедното производство, съобщи БТА.
В становището на законопроекта вносителите на промените посочват, че поради забавяне на утвърждаването на Националния план за възстановяване и устойчивост от страна на Европейската комисия, както и влизането в сила на споразумението между Висшия съдебен съвет и Министерството на финансите, е невъзможно спазването на сроковете за стартиране на реформата. Със законопроекта се предлага нов срок за влизане в сила на промените в заповедното производство, като се предлага реформата да стартира считано от 1 юли 2025 г.
Вносителите на измененията припомнят, че с приетия в началото на 2023 г. Закон за изменение и допълнение на ГПК е предвидена реформа в заповедното производство, с която всички процесуални действия и всички актове на съда да са в електронна среда. Според тях това би довело до ускоряване на правораздаването и би било крачка към правораздаване, каквото гражданите очакват. За да се случи това обаче, трябва да бъде внедрен модул „заповедни производства“ в единната информационна система на съдилищата, но такъв модул не съществува. За да стартира ефективно приетата реформа, трябва да бъде проведена обществена поръчка.
Със законопроекта се предвижда и удължаване на срока за осигуряване от Агенцията по вписванията на техническа възможност за вписване и отразяване в информационната система на Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел на създадената през 2023 г. нова правна форма на Дружество с променлив капитал.
В доклада на комисията по електронно управление и информационни технологии се посочва, че законопроектът се отнася към заповедното производство, с което да се осигури по-кратко времетраене на съдебните дела. Предишни направени промени в закона целят да намалят натоварването на Софийския районен съд, причинено от това, че повечето от юридическите лица в страната са със седалище столицата. Тези промени изискват разпределяне на случаен принцип на тези дела в съдилищата в други градове. Затова е нужна информационна система, която все още не е изградена, поради което в настоящия законопроект се предвижда отлагане на направените промени. От доклада на комисията става ясно, че и свързаното с тези промени надграждане на Търговския регистър също не е готово, поради което се предлага отлагане на тези промени.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3288)