НС прие на второ четене промените в Закона за счетоводството

8 декември 2023, 09:32 253

Въвеждат се по-високи глоби за фалшиво счетоводство

Крайно предприятие майка, чиито консолидирани приходи надвишават 1 500 000 000 лева за всеки от последните два отчетни периода, изготвя и публикува декларация с информация за подоходния/корпоративния данък за втория отчетен период. Това е записано в промените в Закона за счетоводството, приети от парламента на второ четене, съобщи БТА.

Самостоятелно предприятие, чиито приходи на базата на индивидуален годишен финансов отчет надвишават 1 500 000 000 лева за всеки от последните два отчетни периода, изготвя и публикува декларация с информация за подоходния/корпоративния данък за втория отчетен период. 

Двете разпоредби не се прилагат, когато самостоятелните предприятия и крайните предприятия майки или свързаните с тях предприятия са задължени да оповестяват информация по Закона за кредитните институции или по Закона за пазарите на финансови инструменти, включваща информация за всички дейности на индивидуална или (когато е приложимо) на консолидирана основа, е записано още в промените. 

Средните и големите дъщерни предприятия, които се контролират от крайно предприятие майка, регулирано от законодателството на трета държава, публикуват декларацията с информация за подоходен/корпоративен данък, предоставена им от крайното предприятие майка, когато консолидираните му приходи надвишават 1 500 000 000 лева за всеки от последните два отчетни периода. Декларацията се публикува и предоставя на разположение за втория от тези два последователни отчетни периода.

В случай че средните и големите дъщерни предприятия не разполагат с декларация с информация за подоходния/корпоративния данък и такава не им е предоставена, след като е била изискана от крайното предприятие майка, регулирано от законодателството на трета държава, те изготвят и публикуват декларация с цялата информация, с която разполагат. Декларацията съдържа и изявление, че крайното предприятие майка не е предоставило необходимата информацията.

Клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трети държави, публикуват декларация с информация за подоходен/корпоративен данък за втория от два последователни отчетни периода, когато нетните приходи от продажби надвишават 16 000 000 лева за всеки от последните два последователни отчетни периода. Изисква се предприятието, открило клона, да е свързано предприятие от група, която няма средни и/или големи дъщерни предприятия, крайното му предприятие майка се регулира от законодателството на трета държава и консолидираните приходи на групата надвишават 1,5 млрд. лв. за всеки от последните два последователни отчетни периода.

Ръководител, който не спазва изискванията, ще се глобява между 5 000 и 15 000 лева вместо както досега от 500 до 5 000 лева, а на предприятията ще се налага имуществена санкция между 10 000 и 20 000 лева, вместо досегашната от 2 000 до 10 000 лева, записаха още депутатите в приетите промени в Закона за счетоводството. 

„С промените ще се осигури възможност за осъществяване на обществен контрол върху това дали данъците се плащат там, където се генерират печалбите, което има за цел да възстанови общественото доверие на гражданите в справедливостта на националните данъчни системи, както и да се насърчи корпоративната прозрачност и отговорност на предприятията“, се посочва към мотивите на законопроекта.

С промените в Закона за счетоводството, одобрени в пленарна зала, се въвеждат и значително по-високи глоби за фалшиво счетоводство. На ръководители, които допускат нарушения, ще бъдат налагани глоби в размер на между 5 000 и 15 000 лева. Според досега действащото законодателство санкциите бяха в размер между 500 и 5 000 лева. По-висока ще е глобата и за фирмата – между 10 000 и 20 000 лева, вместо досегашната между 2 000 и 10 000 лева.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент