НС прие на първо четене бюджетите на държавата, ДОО и НЗОК за 2025 г.

6 март 2025, 09:32 81

Държавният бюджет предвижда рекордно ниво на приходите и разходите

Парламентът прие на първо четене законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., както и проектите на бюджети на ДОО и НЗОК, съобщи БТА.

Държавният бюджет предвижда рекордно ниво на приходите и разходите – съответно над 90 млрд. лева и близо 97 млрд. лева. Заложеният бюджетен дефицит е 6,4 млрд. лева или 3% от БВП на страната. С това държавата отговаря на изискванията за влизане в еврозоната.

Бюджет на ДОО

Според приетите текстове за 2025 г. в бюджета на ДОО са заложени следните политики по приходите: минималната работна заплата за страната се увеличава от 933 лева на 1 077 лева месечно от 1 януари 2025 г. Увеличава се и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 933 лева на 1077 лева от 1 април 2025 г. Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се  увеличава от З 750 лева на 4 130 лева от 1 април 2025 г. Запазват се размерите на осигурителните вноски за всички фондове, както и съотношенията между осигурителите и осигурените лица.

По отношение на разходите се предвижда, че се повишават изискуемите възраст и осигурителен стаж при пенсиониране за работещите при условията на трите категории труд, както и минималната възраст за пенсиониране. Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., се осъвременяват от 1 юли 2025 г. с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, определен по правилото на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – 8,6%. През 2025 г. максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3 400 лева.

Запазва се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица – 18 лева, както и максималният дневен размер – 107,14 лева. Запазва се периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане от 410 дни и размерът на паричното обезщетение за отглеждане на дете до двегодишна възраст от 780 лева. Запазва се периодът от два месеца на изплащане на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), както и размерът на обезщетението от 780 лева. Запазват се и останалите параметри при изплащане на обезщетения за временна неработоспособност, безработица, еднократна помощ при смърт. Разходът за пенсии през 2025 г. се очаква да бъде около 11,2% от прогнозния БВП за същата година. За 2025 г. общият разход за парични обезщетения и помощи възлиза на З 073,9 млн. лева, което е с 20,7% повече спрямо Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за 2024 г.

В доклада на комисията по труда и социалната политика се посочва, че в проектобюджета на ДОО за 2025 г. приходите са увеличени общо с 2 332 млн. лева спрямо бюджета за 2024 г., като стават 15 215,9 млн. лева. Общият размер на приходите и получените трансфери за 2025 г. е 27 389,4 млн. лева, в т. ч. получени трансфери от централния бюджет в размер 12 173,5 млн. лева (за пенсии и добавки към тях, и парични обезщетения и помощи за сметка на държавния бюджет в размер на 467,8 млн. лева и за покриване на недостига от средства в размер 11 705,7 млн. лева).

Бюджет на НЗОК

Предвидените приходи и трансфери са в размер на 9 474 716 200 лева. Разчетените средства са при допускане на здравноосигурителна вноска в размер на 8%, като в разчетите са отразени ефектът от увеличаване на размера на минималната работна заплата, на максималния осигурителен доход и на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

Предвидените разходи и трансфери са в размер на 9 474 716 200 лева, от които 8 873 878 900 лева са за здравноосигурителни плащания. С планираните средства е предвидено закупуването на медицинска помощ в обхвата на задължителното здравно осигуряване, гарантирана от бюджета на НЗОК.

Според НЗОК през 2025 г. се увеличават средствата за здравноосигурителни плащания за първична извънболнична медицинска помощ, специализирана извънболнична медицинска помощ, медико-диагностична дейност, болнична медицинска помощ, дентална помощ и за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели. Затова и в бюджета на НЗОК за 2025 г. се предвиждат 1 306 400 000 лева повече за разходи и трансфери в сравнение с 2024 г.

Резервът, включително за непредвидени и неотложни разходи, съгласно Закона за здравното осигуряване, е три на сто от събраните приходи от здравноосигурителни вноски и трансферите за здравно осигуряване от други бюджети и е в размер на 277 692 300 лева.

Очакваните резултати, които се планира да се постигнат през 2025 г. в рамките на заложените в бюджета средства за здравноосигурителни плащания, са обезпечаване на ефективното функциониране на системата на задължителното здравно осигуряване и осигуряване на здравноосигурените лица на достъпна, качествена и своевременна медицинска помощ.

Здравноосигурителните плащания през 2025 г. могат да бъдат увеличени със сумата на резерва по бюджета на НЗОК.

Трансферите от Министерство на здравеопазването в размер на 191 100 000 лева са за финансиране на разходите за лекарствени продукти – ваксини и дейности. За дейности във връзка с лечение на лица до и над 18-годишна възраст са заложени 83 400 000 лева, а за помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване – 55 000 000 лева.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент

Избери подходящ абонаментен план, за да отключиш всички версии на Закон за Корпоративното Подоходно Облагане.

×