НАП събра над 1,5 млрд. лева просрочени задължения до края на април 2024 г.

23 май 2024, 13:39 163

Това е с 11% повече в сравнение със същия период на 2023 г.

За първите четири месеца на 2024 г. Националната агенция за приходите (НАП) събра над 1,5 млрд. лева просрочени задължения от данъци и задължителни осигурителни вноски. Това е с 11% повече в сравнение със същия период на 2023 г., съобщават от НАП.

Само за две седмици през май в НАП са платени близо 20 млн. лева стари дългове, вследствие на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. От 3 май 2024 г., преди да извършат разпоредителни сделки с недвижими имоти или моторни превозни средства, съответно преди вписване на ипотека или особен залог върху търговско предприятие, включващо и недвижим имот, нотариусите, съдиите по вписванията или длъжностни лица в Агенция по вписванията трябва да правят справка в НАП за наличие или липса на непогасени, подлежащи на принудително събиране публични задължения на прехвърлител, учредител на вещни права, ипотекарен длъжник или залогодател. Проверката в приходната агенция е изцяло онлайн, като от началото на май до момента са направени над 70 000 справки за близо 50 000 лица. Досега, преди промените в ДОПК, наличието или липсата на задължения се декларираше писмено от продавачите на недвижими имоти или моторни превозни средства, ипотекиращите имущество лица и залогодателите. 

От НАП отчитат и ръст на платените през 2023 г. просрочени задължения. Над 5,1 млрд. лева данъци и осигурителни вноски са събрани през изминалата година в резултат на усилията на публичните изпълнители, служителите в колцентъра и органите по приходите в НАП. Това е с близо 82 млн. лева повече в сравнение с 2022 г. 

По-високата събираемост се дължи и на ранното уведомяване на гражданите и фирмите, които са пропуснали да платят в пълен размер публичните си дългове, проактивната комуникация и партньорския подход, прилаган от НАП. 

От приходната агенция препоръчват на гражданите и фирмите да ползват е-услугите на НАП с ПИК или КЕП, за да проверят дали имат задължения и какъв е актуалният им размер, както и своевременно да ги заплащат. В случаите на образувано изпълнително производство клиентите, които изпитват финансови затруднения, могат да се обърнат към компетентния публичен изпълнител, за да обсъдят подходящи мерки за обезпечаване и заплащане на просрочените задължения.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент