НАП подготвя въвеждането на международния стандарт за счетоводно отчитане SAF-T в България
Одобрен е план, по който администрацията трябва да подготви имплементирането на реформата
Национална агенция за приходите (НАП) приключи съвместната работа с определения от Европейската комисия (ЕК) изпълнител Ernst & Young (EY) по проекта за внедряване на международния стандарт за събиране на счетоводни данни от данъкоплатци в унифициран формат на базата на Стандартен одитен файл за данъчни цели SAF-T, разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, съобщиха от НАП.
Одобрен е план, по който администрацията трябва да подготви имплементирането на реформата. Предвижда се изготвянето на проект на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, който да бъде публикуван за обществено обсъждане. Сред следващите стъпки за въвеждането на този метод за обмен на информация между задължените лица и приходната агенция са още техническо обезпечаване, обучения и др.
Новият начин на работа ще надгради доверието между НАП и нейните клиенти, тъй като ще се уповава на прозрачност и стандартизираност. Предвижда се информацията в стандартния одитен файл да бъде подкрепена от прилагането на стандартни номенклатури като напр. Комбинираната номенклатура за продуктови кодове.
За повече информация може да видите разработената в рамките на проекта работна версия на XSD схемата.
Предимствата на този начин на отчитане са по-добра, по-фокусирана и навременна комуникация между данъкоплатците и приходната агенция, по-ефективно справяне с управлението на риска за фиска (на национално и европейско ниво), намаляване на административната тежест за бизнеса и администрацията, повишаване на доброволното спазване от страна на данъкоплатците и др.
Стандартът е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и вече е въведен в редица държави, сред които Португалия, Румъния, Полша и др., като ползите там вече са налице. Въвеждането на задължението за подаване на SAF-T ще се извърши поетапно, което ще осигури на икономическите оператори необходимото време за подготовка за прилагането на новия стандарт. Времевия график за въвеждане на реформата е публикуван на страницата на НАП, като е предвидено в България задължението за подаване на SAF-T да се въведе първо за големите и средни данъкоплатци.
Повече за въвеждането на счетоводния стандарт за отчитане SAF-T в България може да видите тук.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3183)