На първо четене: Финансовата комисия в парламента прие удължаване на държавния бюджет
Очаква се до края на седмицата законопроектът да бъде внесен за разглеждане в пленарната зала
Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание прие единодушно на първо четене Законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., пише БТА.
Съгласно разпоредбата на чл. 87, ал. 1 от Закона за публичните финанси, в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер, не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила по този закон и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели.
Въпреки че разпоредбата на чл. 87 от Закона за публичните финанси урежда основни въпроси, свързани със събирането на приходите, извършването на разходите, предоставянето на трансфери и поемането на държавен дълг, са налице някои законови празноти, които следва да бъдат уредени със закон.
„С предложения законопроект се предлага правна рамка, която, от една страна, да осигури безпроблемното функциониране на държавата и общините, а от друга страна, да гарантира правата и законните интереси на гражданите, предоставяйки им правна сигурност във връзка с изплащането на възнаграждения, пенсии, социални помощи и други социални плащания, ползване на данъчни преференции и облекчения, както и извършването на други плащания. Едновременно с това предложеният законопроект осигурява прилагането на специалните закони, уреждащи специфични обществени отношения, до приемането на бюджетните закони за 2025 г.“, пише в мотивите.
С предложения законопроект се предлагат редът и начинът за извършване на разходи и тяхното приоритизиране, в случай че размерът на разходите е по-голям от размера на постъпилите приходи, както и прилагане на принципа на съразмерност.
Определя се редът за извършване плащанията по бюджетите на общините, бюджета на ДОО и бюджета на НЗОК.
С цел осигуряване на финансиране от държавния бюджет на Българското национално радио и на Българската национална телевизия, при запазване на досегашния модел на финансиране, се предлагат в Преходните и заключителните разпоредби съответните изменения на Закона за радиото и телевизията.
Предлаганата уредба не е свързана с допълнителна административна тежест за лицата и разходи за икономическите субекти.
Със законопроекта не се въвеждат норми на правото на Европейския съюз, поради което не се налага прилагането на анализ за съответствие с правото на Европейския съюз и изготвянето на справка за съответствие с европейското право.
Предложено е законопроектът да влезе в сила от 1 януари 2025 г.
Очаква се до края на седмицата законопроектът да бъде внесен за разглеждане в пленарната зала.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3334)