МВФ рязко влоши прогнозата си за българската икономика през 2023 г.

В новия есенен икономически доклад на институцията се предвижда и по-висока и продължителна инфлация в България
Международният валутен фонд (МВФ) рязко влоши прогнозата си за българската икономика през 2023 г. В новия есенен икономически доклад на институцията се предвижда през следващата година икономиката на България да се разшири с 3%, докато преди половин година прогнозата беше за ръст с 4,5%, съобщава economic.bg.
Същевременно за 2022 г. МВФ повиши перспективата пред брутния вътрешен продукт ( БВП) на България след силните първи тримесечия. Вече се предвижда ръст с 3,9% (при 3,2%, прогнозирани в пролетния доклад).
В есенния си доклад МВФ предвижда и по-висока и продължителна инфлация в България. За тази година очакванията са за инфлация от 12,4%, а за следващата – от 5,2%. Това представлява ревизия в посока нагоре и за двете години с около 1,5 пункта.
През 2023 г. МВФ очаква безработицата в България да продължи да спада до 4,7%.
Въпреки че МВФ рязко влошава прогнозата си българската икономика през 2023 г., очакваният ръст е далеч по-висок от този на Световната банка, която предвижда едва 1,7%. Подобни прогнози важат за повечето европейски икономики, което се дължи на опасенията за рецесия, недостиг на газ и повишаване на лихвените проценти.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3677)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (226)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (522)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3467)