МОТ: Безработицата в света ще остане близо до историческото дъно от 5% и през 2025 г.

17 януари 2025, 09:38 29

Забавянето на световната икономика ще ограничи създаването на работни места в дългосрочен план, прогнозира организацията

Безработицата в света е останала стабилна миналата година на историческо дъно от 5%, където се очаква да остане и през 2025 г., съобщи Международната организация по труда (МОТ) в свой доклад, цитиран от Ройтерс. Но базираната в Женева организация заяви, че забавянето на ръста на световната икономика от 3,3% на около 3,2% миналата година и постепенното ѝ забавяне в средносрочен план ще ограничат създаването на работни места, пише Investor.bg.

„Световната икономика продължава да се разширява с умерен темп, но се очаква постепенно да загуби пара, което ще попречи на по-силното и по-трайно възстановяване на трудовия пазар“, коментира МОТ в доклада си за заетостта в света и социалните тенденции.

В момента безработицата в света е 5%, което е най-ниското ниво от началото на воденето на статистика от МОТ през 1991 г. Очаква се тя отново да намалее през 2026 г. до 4,9%, допълни организацията.

Но някои страни и групи не успяват да се възползват от положителната тенденция, като младите хора са изправени пред значително по-висока безработица от 12,6%, сочи докладът. Макар че някои европейски държави отчитат спад на безработицата през последните години, страни като Южна Африка са регистрирали упорито високи нива от над 30% през 2024 г., сочат данните на МОТ.

Генералният директор на организацията Гилбърт Хунгбо, бивш премиер на Того, призова за смели действия за премахване на бариерите пред процъфтяващ пазар на труда. „Светът трябва да възприеме нови подходи към социалната справедливост, за да генерира достойна работа“, отбелязва той в увода на доклада.

Документът от 84 страници включва също препоръки за повишаване на създаването на работни места чрез инвестиции в образованието и предложение за създаване на нови частни фондове със средства, които мигрантите изпращат в родината си, за повишаване на развитието на по-бедните страни.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент