Комисията по бюджет и финанси прие на второ четене промени в Закона за счетоводството
Законопроектът е свързан с въвеждане в националното законодателство на две евродирективи
Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание прие на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, внесен от Министерския съвет на 4 юли, съобщи БТА.
Законопроектът е изготвен във връзка със задължение за въвеждане в националното законодателство на европейски директиви – по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и по отношение на изменение на показателите за размер за микро-, малките, средните и големите предприятия, разясняват вносителите.
С промените се въвежда задължение за включване в доклада за дейността на предприятията на отчет за устойчивостта.
Корпоративната устойчивост следва да обхване както анализ на имуществено-финансовите показатели на дейността на предприятията, така и анализ на социално-икономическото въздействие като резултат от тази дейност, се посочва в мотивите към законопроекта. Отчетът за устойчивостта ще се изготвя от големите предприятия и от малките и средните предприятия (с изключение на микропредприятията), чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулирания пазар в държава – членка на ЕС (предприятия от обществен интерес), както и от предприятията майки на големи групи предприятия. Задължението е и за дъщерните предприятия и клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трета държава – да публикуват отчет за устойчивостта на предприятието от трета държава при определени условия.
Задължението за изготвяне на доклад за дейността, съдържащ отчет за устойчивостта, е предвидено да влезе в сила за отчетната 2024 г. за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и които към З1 декември на отчетния период надвишават критерия за среден брой през финансовата година от 500 служители, както и предприятия от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към З1 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души, предвижда законопроекта. Задължението за изготвяне и публикуване на доклада за останалите предприятия в обхвата на европейската директива възниква поетапно в следващите отчетни години – до 2028 г.
Със законопроекта се определят нови по-високи стойности на показателите за балансова стойност на активите и нетни приходи от продажби при категоризиране на предприятията и групите според размера им, се отбелязва още в мотивите.
Депутатите приеха редакционно предложение, според което на задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните и консолидираните финансови отчети на малки предприятия, които към 31 декември на текущия отчетен период надвишават показателите за балансова стойност на активите – 4 млн. лева вместо 2,5 млн. лева, както се предлага в законопроекта, и нетни приходи от продажби – 8 млн. лева вместо 5 млн. лева, както е записано в законопроекта.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)