„Кофас“: Световната икономика е устойчива
Въпреки това перспективите остават песимистични
Инфлацията най-вероятно няма да се понижи до целта от 2% в развитите страни, като премахването на здравните ограничения няма да е достатъчно Китай да поеме роля на двигател за световната икономика. Това съобщават от глобалния кредитен застраховател „Кофас“ в анализ, касаещ състоянието на световната икономика за първата половина на тази година. От там уточняват, че все още е рано за окончателни оценки, пише БТА.
Според експертите се очертават две ключови тенденции, които пазарите бяха изгубили от поглед – това, че достъпът до изобилна евтина енергия остава все така основополагащ за функционирането на глобалната икономическа система, както и че паричната политика има по-пряко въздействие върху оценките на активите и финансовата стабилност, отколкото върху потребителските цени.
Данните за икономическия растеж на развитите страни в началото на годината потвърждават, че рисковете от рецесия са понижени (с изключение на Германия). Причините за това са няколко – първо, Европа успя да избегне прекъсване на енергийните си доставки. Второ, устойчивостта дойде от скока на потреблението в Северна Америка и Китай. И в допълнение – нововъзникващите икономики също успяха да затвърдят своите позиции по отношение на икономическото си развитие в подобни динамични условия, обясняват от „Кофас“. От компанията сочат, че благодарение на тези фактори е повишена оценката за растеж на световната икономика през 2023 г. до 2,2% за сравнение с февруари 2023 г., когато тя бе 1,9%.
Въпреки това икономическите перспективи в развитите икономики остават неблагоприятни за тази година, а и след това. Прогнозата (+2,3 процента за 2024 г.) предполага, че икономическият растеж ще се повиши, но е малко вероятно да се възстанови значително. От друга страна, стагнацията на глобалната икономика няма да отстъпи скоро – предвид продължаваща понижена икономическа активност в САЩ, плахото възстановяване в Европа и китайски растеж под стандартите отпреди пандемията.
От „Кофас“ посочват, че инфлацията намалява, но не изчезва, като сред основните рискове за следващите месеци остава възможността за продължителна инфлация. От друга страна, се потвърждават и признаците за задържане на нивата на инфлацията. „Базовата такава, която изключва променливите компоненти като енергия и непреработени храни, не спадна толкова убедително в развитите икономики, задържайки се на високи нива в еврозоната, Обединеното кралство и САЩ“, обясняват от там.
От компанията не изключват възможен нов инфлационен натиск. Според експертите възстановяването на Китай все още не е достигнало пълния си потенциал и вероятно ще окаже натиск върху доставките на газ. Междувременно, петролният пазар е по-затегнат след съобщенията на ОПЕК+ за съкращения на производството. Засега „Кофас“ поддържа прогноза за средногодишна цена от около 90 долара за барел.
Ефектите върху инфлацията от безпрецедентното затягане на паричната политика през последните месеци все още до голяма степен ще се видят – особено по отношение на цените на услугите, които са трудно съвместими с целта за инфлация от 2%. Въпреки това някои от големите централни банки решиха да спрат повишаването на лихвените проценти, като сред първите бяха централните банки на Канада и Австралия. Обратно на това – централната банка на Англия вероятно ще повиши лихвата си отново. В следствие на това Европейската централна банка също ще бъде принудена да я увеличава на следващите си заседания, прогнозират от компанията.
Според „Кофас“ нововъзникващите икономики ще продължат да движат глобалния растеж, но все още някои зони ще останат уязвими. Докато развитите икономики ще отбележат спад на растежа си през 2024 г., нововъзникващите страни следва да се ускорят с растеж от 3,9%. Основният фактор ще е постепенното възстановяване на китайската икономика, което ще бъде от полза за износителите на суровини. Вторият фактор е паузата в цикъла на затягане на паричната политика на Федералния резерв. Това е причина за по-висока оценка за страни, износителки на енергия, като Саудитска Арабия, Катар, Нигерия и Казахстан. Междувременно Малайзия и Филипините, които ще се възползват от притока на китайски туристи, се връщат към рейтингите си отпреди пандемията.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)