ИПИ: На 13 май отбелязваме Деня на данъчна свобода през 2024 г.

13 май 2024, 09:40 273

За държавната хазна работим 134 дни

Общо 134 дни работим за държавната хазна през 2024 г., изчисляват от Института за пазарна икономика (ИПИ).

„Бюджетът за тази година залага консолидирани приходи в размер на 75,3 млрд. лева. Приемайки, че за ден изработваме над 562 млн. лева – изчислено на база прогнозния размер на БВП от 206 млрд. лева през 2024 г., то са нужни 134 дни за да попълним държавната хазна. Според календара, като отчетем и факта, че годината е високосна, своеобразният Ден на данъчна свобода настъпва на 13 май 2024 г. Това е хипотетичната дата, на която бихме попълнили държавната хазна, ако всичко, което изработваме от началото на година, отива само в полза на бюджета“, обясняват от ИПИ.

Тази дата стъпва на консолидираните приходи в хазната, но следва да се отчита и големият бюджетен дефицит в последните години. През 2024 г. консолидираните държавни разходи са предвидени в размер на 81,5 млрд. лева, което означава, че дефицитът в държавните финанси се очаква да достигне 6,2 млрд. лева. Тази сума се равнява на 11 допълнителни дни, в които икономиката трябва да работи само за бюджета, ако искаме да няма дефицит и да покрием всички разходи без да теглим нов дълг. В средносрочната бюджетна прогноза е заложен дефицит в размер на 6 – 7 млрд. лева и през 2025 и 2026 г., така че темата за устойчивостта на бюджета, размера на държавния дълг и лихвите по него ще бъде особено актуална в следващите години. 

От ИПИ проследяват всички канали, по които се финансират въпросните 81,5 млрд. лева консолидирани разходи. Косвените данъци носят 25,5 млрд. лева, в т.ч. 18,6 млрд. лева от ДДС, близо 6,5 млрд. лева от акцизи и под 400 млн. лева от мита. Над 31% от общата бюджетна рамка се финансират от облагане на потреблението. Преките данъци носят 12,9 млрд. лева, в т.ч. 7 млрд. лева от облагането на доходите на физическите лица и 5,9 млрд. лева от корпоративните данъци. Това са общо около 16% от общата бюджетна рамка. Приходите от социално и здравно осигуряване достигат 17,7 млрд. лева, в т.ч. 12,8 млрд. лева вноски за общественото осигуряване (пенсии, общо заболяване и майчинство, безработица и т.н.) и 4,9 млрд. лева вноски за здравно осигуряване. Общо осигуровките финансират 22% от общата бюджетна рамка.

Описаните дотук приходи покриват над 2/3 от бюджетната рамка. Други значими приходоизточници са имуществените данъци – близо 1,6 млрд. лева приходи, и различните неданъчни приходи, в т.ч. 3,5 млрд. лева приходи от такси, 1,8 млрд. лева приходи и доходи от собственост и 2,5 млрд. лева от продажбата на активи. Общо неданъчните приходи финансират около 12% от бюджетната рамка. Към тях може да се прибавят и 660 млн. лева годишна вноска от БНБ. Важна роля в бюджета играят помощите, като трансферите от ЕС се очаква да достигнат над 7 млрд. лева. Това са средства, които в голяма си част финансират капиталови разходи в бюджета, тоест подкрепят публичните инвестиции. Близо 9% от общата бюджетна рамка се финансира от ЕС.

Пълния анализ на ИПИ може да видите тук.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент