ИПИ: Местната данъчна тежест в България расте осезаемо през последните десет години

12 август 2024, 12:35 128

Данъците са най-високи в общини по Южното Черноморие, както и в областните центрове

Местната данъчна тежест в България расте осезаемо през последните десет години, показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Изследването обхваща четири основни данъка – данък върху недвижимите имоти, данък върху придобиването на имущество, данък върху превозните средства и патентния данък за търговците на дребно.

„Данъците са най-високи в общини по Южното Черноморие, както и в областните центрове. Високите ставки са и част от причината черноморските общини да са най-финансово независимите у нас. Същевременно данъчното бреме е най-ниско в по-рядко населени и отдалечени райони на страната, където икономическата активност е по-слаба и по-високото ѝ облагане е или излишно, или би предизвикало силна съпротива заради ниската платежоспособност на данъкоплатците“, се посочва в анализа на ИПИ.

Общините с най-висок индекс на местната данъчна тежест са Созопол (71,40), Приморско (70,51), Средец (65,82), Поморие (64,74) и Варна (64,59). На другата страна на разпределението стоят общините Калояново (24,03), Медковец (24,33) и Мирково (25,72). Средно за страната (претеглено по населението на всяка община) индексът на местната данъчна тежест е равен на 53,02, като в 45 общини стойността му е по-висока.

„За последното десетилетие случаите на повишаване на четирите разглеждани данъка в различните общини са много повече от тези за понижаване – 771 повишения спрямо 191 понижения от 2014 г. насам. Трябва да се отбележи, че голяма част от повишенията се дължат на въвеждането на екологичните компоненти Евро 1 и Евро 2 през 2019 г., които водят до ефективно покачване на данъка върху превозните средства дори и базовата ставка да не е била променяна. През 2019 г. се наблюдава ръст на този данък в 210 общини, но само в 24 от тях увеличението е в базовата ставка. Дори с отчитането на тази подробност видимо общините са много по-склонни да увеличават, отколкото да намаляват данъци, което е разбираемо, предвид че това увеличава способността им да покриват местни разходи със собствени приходи. Нещо повече – с изключение на няколко случая при патентния данък, всяка година случаите на повишение на данъци надхвърлят случаите на понижение. Забелязва се и интересна тенденция при повишаването на данъците – неговата честота е най-ниска в години на местни избори (2015 г., 2019 г., 2023 г.), а в годините точно след това е най-висока, след което пада плавно с приближаването на следващите избори“, посочват от ИПИ.

Честото повишаване и рядкото понижаване на местни данъци в различните общини сигнализира за постепенния ръст на данъчната тежест у нас. Това се вижда ясно и от индекса –  докато през 2024 г. стойността му е 53,02, през 2014 г. тя е 47,49.

Пълния анализ на ИПИ може да видите тук.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент