Икономисти: Българското законодателство е закъсняло с въвеждането на личния фалит
Експертите посочват, че съществува пряка корелация между нивото на БВП и законодателството за личния фалит
Българското законодателство е закъсняло с въвеждането на личния фалит, но то ще има влияние върху много хора и част от бизнеса – това казаха в Националния пресклуб на БТА икономисти от Съвета по икономически и публични политики, предава агенцията. На срещата бе представен докладът „Личен фалит: Социални измерения и икономически ефекти“.
Експертите посочват, че съществува пряка корелация между нивото на БВП и законодателството за личния фалит. В страните, в които има закони за несъстоятелността, може да се постигне по-високо ниво на икономически растеж, а европейско изследване посочва, че законодателство за несъстоятелността може да повиши БВП с до 3%, а заетостта – с до 2%. Остава въпросът какво предстои за едно физическо лице след като обяви личен фалит, допълват те – търговските дружества се оздравяват или фалират, но за физическите лица проблемът със започването на чисто остава.
В някои страни лица, обявили личен фалит, не могат да изпълняват определени длъжности, да заемат държавни постове и други.
Според експертите темата за личния фалит е все по-актуална, но към стъпки, водещи до въвеждането на подобен механизъм, може да се премине едва след съставянето на стабилно редовно правителство,
Социологическо изследване, цитирано в доклада показва, че около 60% от хората не знаят какво точно е личен фалит. Същевременно близо половината от запитаните отговарят положително, че такова законодателство е необходимо, само три процента са против, а останалите нямат позиция.
Членовете на Съвета по икономически и публични политики призоваха законът да не се пише на парче, а само след дискусия по всички негови аспекти и свързани страни, защото може да се отрази на стабилността на финансовата система. Нужен е сериозен дебат, най-вече за ценностите на обществото, и е трудно да се изготви проект на закон, допълват те.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)