Европейският парламент прие закон за адекватни минимални работни заплати в ЕС
Новата директива трябва да задължи държавите членки да осигурят достойни стандарти на живот и труд и да насърчат колективното договаряне на заплащането
Европейският парламент (ЕП) прие нов закон за минималната работна заплата в ЕС, който задължава държавите членки да осигурят достойни стандарти на живот и труд, както и да насърчат колективното договаряне на заплащането, съобщават от ЕП.
Новото законодателство е одобрено с 505 гласа „за“, 92 гласа „против“ и 44 гласа „въздържал се“.
Законодателството на ЕС, което е договорено с Европейския съвет през юни, е насочено приоритетно към подобряване условията на труд и живот на всички работници в ЕС, а също така и към насърчаване на икономическия и социалния напредък. За тази цел с него се определят минимални изисквания за адекватността на законоустановените минимални работни заплати, предвидено в националното право и/или в колективните трудови договори.
Новата директива ще бъде прилагана за всички работници в рамките на ЕС, които имат трудов договор или трудово правоотношение. Страните членки, в които минималната работна заплата вече е защитена изключително чрез колективни трудови договори, няма да са задължени да прилагат тези правила, нито да ги направят общоприложими.
Относно оценката на адекватността на минималните работни заплати – определянето им остава национална компетентност, но страните членки ще трябва да гарантират, че националните минимални работни заплати ще позволяват на работниците да водят достоен живот, вземайки предвид разходите за живот и общото равнище на заплатите. При изготвянето на оценката държавите членки могат да се основат на кошница от стоки и услуги на реални цени, или да определят стойността на минималната работна заплата на 60% от брутната медианна и 50% от средната брутна работна заплата.
Основен фактор за постигането на адекватни минимални работни заплати ще бъде и колективното договаряне на секторно и междуотраслово равнище. Поради тази причина е необходимо то да бъде насърчено и засилено съгласно новоприетите правила, одобрени от ЕП. В държавите, в които колективното договаряне обхваща под 80% от работниците, ще трябва да се изготви план за действие за увеличаване на обхвата заедно със социалните партньори.
Договореният текст на новия закон въвежда и задължение за създаване на система за правоприлагане, включваща надежден мониторинг, както и проверки и инспекции на място, за да се гарантира спазването на изискванията и да се избегнат порочните практики – като злоупотреби с подизпълнители, фиктивна самостоятелна заетост, нерегистриран извънреден труд или повишена интензивност на работата.
Очаква се през септември Съветът официално да одобри споразумението, след което държавите членки да разполагат с две години за привеждане на националните разпоредби в съответствие с директивата.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)