ЕП одобри изменения в ДДС правилата, които ще засегнат онлайн платформите
Те ще сложат край на несправедливото изкривяване на конкуренцията, като в същото време ще се борят с измамите с ДДС
Европейският парламент одобри изменения в правилата на Директивата за ДДС, които ще изискват плащането на ДДС за услуги, предоставяни чрез онлайн платформи. Това ще сложи край на несправедливото изкривяване на конкуренцията, като в същото време ще се бори с измамите с ДДС. Промените, които бяха предложени от държавите членки през ноември, бяха подкрепени с 589 гласа „за“, 42 „против“ и 10 въздържали се, съобщи БТА.
Тези изменения ще изискват до 2030 г. онлайн платформите да плащат ДДС за услуги, предоставяни чрез тях, в повечето случаи, когато индивидуалните доставчици на услуги не начисляват ДДС. Това ще сложи край на изкривяването на пазара, тъй като подобни услуги, предоставяни в традиционната икономика, вече подлежат на ДДС. Това изкривяване беше най-съществено в секторите на краткосрочния наем на жилища и пътническия транспорт. Държавите членки ще имат възможност да освободят малките и средни предприятия от това правило, което също беше подкрепено от Европейския парламент.
Актуализацията ще цифровизира напълно задълженията за докладване на ДДС за трансакции между държави членки до 2030 г., като предприятията ще издават електронни фактури за трансакции между предприятия (B2B) и автоматично ще отчитат данните на данъчната си администрация. Това ще позволи на данъчните власти по-добре да се справят с измамите с ДДС.
За да се опрости административната тежест за предприятията, правилата укрепват онлайн платформите за ДДС едно гише, така че още повече предприятия с трансгранична дейност ще могат да изпълняват своите ДДС задължения чрез един онлайн портал и на един език.
Тази актуализация на правилата за ДДС е в процес на подготовка повече от две години. На 8 декември 2022 г. Европейската Комисия представи пакета „ДДС в дигиталната ера“ (ViDA пакет), който включва три предложения. Едно от тях беше актуализация на директивата за ДДС от 2006 г.
Комисията изчислява, че държавите членки ще възстановят до 11 млрд. евро загубени приходи от ДДС всяка година през следващите 10 години. Предприятията ще спестяват по 4,1 млрд. евро годишно през следващите 10 години в разходи за съответствие, както и 8,7 млрд. евро в разходи за регистрация и администрация през същия период.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3677)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (226)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (522)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3456)