БНБ прогнозира плавно забавяне на годишната инфлация в България през втората половина на 2024 г.
Публикуван е вторият брой на изданието „Икономически преглед“
БНБ с прогноза годишната инфлация в България да следва тенденция към плавно забавяне през втората половина на 2024 г. Очакваните темпове на растеж на частното потребление и на разходите за труд на единица продукция в условия на недостиг на работна сила ще продължат да са фактори с проинфлационно влияние върху крайните потребителски цени, пише във втория за годината брой на тримесечното издание „Икономически преглед“ на БНБ.
„Годишният темп на нарастване на ХИПЦ се забави до 2,8% през юни 2024 г, за което допринесе най-вече формирането на базов ефект от високите темпове на нарастване на потребителските цени през 2023 г. главно в групите на услугите и храните. Проинфлационни фактори, произтичащи от вътрешната макроикономическа среда, продължиха да бъдат нарастването на разходите за труд на единица продукция и запазващото се силно потребителско търсене. В резултат на това най-висок положителен принос за общата инфлация през юни 2024 г. имаха услугите, стоките и услугите с административно определяни цени и тютюневите изделия, следвани от хранителните продукти“, пише още в изданието.
През първото тримесечие на 2024 г. растежът на глобалния БВП се ускори на верижна база. В САЩ бе отчетено забавяне на икономическата активност, докато растежът на реалния БВП на Китай се ускори, а този на еврозоната възлезе на 0,3% на тримесечна база след спад с 0,1% през четвъртото тримесечие на 2023 г. Актуалните данни за конюнктурните показатели дават индикация за ускоряване на растежа на световната икономическа активност през второто тримесечие на 2024 г. Същевременно през първите четири месеца на годината се наблюдаваше колеблива динамика в обема на световната търговия със стоки, като еврозоната продължи да има отрицателен принос за неговото изменение, а конюнктурните показатели дават индикация за близо до нула верижно изменение на реалния БВП на региона през второто тримесечие.
„През април и май 2024 г. глобалната инфлация продължи да се забавя, но с по-бавни темпове спрямо предходните месеци. По-бавният спад на инфлацията се дължеше на поскъпването на енергийните суровини и на устойчивостта на инфлацията при храните и базисните компоненти на индексите на потребителските цени. Отчитайки устойчивостта на инфлацията в САЩ, през второто тримесечие Федералният резерв не промени границите на коридора за лихвения процент по федералните фондове, но взе решение да забави темпа на намаляване на притежаваните от него ценни книжа. През юни УС на ЕЦБ намали с 25 базисни точки основните си лихвени проценти с оглед на прогнозата на Банката за понижаване на годишната инфлация в еврозоната към целевата стойност“, пише БНБ.
Пълния анализ на БНБ може да видите тук.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)