БНБ представи макроикономическата си прогноза за 2023 г.

Милен Николов
Редактор
31 януари 2023, 10:35 541

Централната банка очаква растежът на реалния БВП да се забави до 0,4%, а средната годишна инфлация да достигне 7%

БНБ предвижда растежът на БВП в България през 2023 г. да бъде 0,4%. Сред причините, които ограничават нарастването на икономическата активност, са преминаването от положителен към отрицателен принос на изменението на запасите в икономиката, забавянето на растежа на правителственото потребление, както и очакваният спад на износа на стоки. Същевременно се очаква ръст на инвестиционната активност вследствие на усвояването на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост от страна както на частния, така и на публичния сектор, показват прогнозите на Централната банка.

Средната годишна инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени, се очаква да достигне 7%, като се забави в края на годината до 4,2%. В краткосрочен план натискът върху производствените цени, дължащ се на фактори, като например реализиралите се повишения на цените на суровините и недостига на предлагане и на работна ръка, ще продължи да оказва въздействие върху потребителските цени. Очаква се административно определяните цени също да имат относително висок положителен принос за общата инфлация в края на 2023 г., главно поради включените в прогнозата увеличения на цените на ВиК услугите и на природния газ и повишаване на акциза на тютюневите изделия.

В краткосрочен времеви диапазон е възможно ръстът на реалния БВП в България да е по-висок при реализация на по-благоприятно икономическо развитие в основните търговски партньори на страната или при по-продължително поддържане на високи наличности на запаси от компаниите спрямо базовия сценарий. Рисковете за реализиране на по-ниска икономическа активност произтичат главно от продължаващия военен конфликт в Украйна и повишената икономическа несигурност в световен план, както и от възможността за по-бързо и по-голямо повишаване на лихвите от водещите централни банки спрямо базовия сценарий, съчетано със засилване на степента на пренасяне върху лихвените проценти в страната. Съществуват и значителни рискове за по-бавно от заложеното в прогнозата изпълнение на инвестиционните проекти по НПВУ и усвояване на средства по европейските програми.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент