БНБ очаква инфлация от 3,1% в края на 2024 г.
Централната банка очаква растежът на реалния БВП в България за 2023 г. да възлезе окончателно на 1,8%
Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се очаква да се забави до 3,1% в края на 2024 г., а средногодишната инфлация да възлезе на 4,1%. Това сочат данните от тримесечното издание на БНБ „Макроикономическа прогноза“.
Основните фактори, които според прогнозата ще допринасят за низходящата динамика на инфлацията, са заложените технически допускания за поевтиняването на хранителните продукти и петрола на международните пазари.
Същевременно в краткосрочен план се очаква проинфлационният натиск да остане съществен, тъй като запазващото се силно потребителско търсене и нарастващите разходи за труд на единица продукция в условия на недостиг на работна ръка ще продължат да бъдат фактори, които ограничават степента на пренасяне от страна на фирмите на по-ниските международни цени на суровините върху крайните потребителски цени, най-вече в групата на услугите. В резултат на това се очаква базисните компоненти да имат най-висок положителен принос за инфлацията в края на 2024 г. Административно определяните цени също се очаква да имат сравнително висок положителен принос за общата инфлация в края на 2024 г.
Темпът на нарастване на ХИПЦ се прогнозира да възлезе на 3,1% в края 2025 г. (при средногодишна инфлация от 3,1%), като се очаква положителният принос на базисните компоненти да остане значителен в средносрочен хоризонт.
Растеж на БВП
БНБ очаква растежът на реалния БВП в България за 2023 г. да възлезе окончателно на 1,8% (спрямо 3,9% през 2022 г.), което ще се определя най-вече от нарастването на частното потребление и положителния принос на нетния износ, докато изменението на запасите ще има значителен отрицателен принос за изменението на икономическата активност.
Динамиката на нетния износ отразява прогнозирания по-голям спад на вноса спрямо износа на стоки и услуги, което е в съответствие с формиралата се през първите девет месеца на 2023 г. тенденция към понижаване на натрупаните в икономиката запаси и тяхното високо вносно съдържание. Преустановяването на тази тенденция през 2024 г. и прогнозираното увеличение на износа на стоки на фона на нарастващо външно търсене, в комбинация с изчерпването на негативното влияние на специфични за България фактори с еднократен характер, които ограничаваха износа на стоки през 2023 г., се очаква да допринесат за ускоряване на растежа на реалния БВП до 2,5% през 2024 г.
Същевременно вътрешното търсене се очаква да продължи да нараства с висок темп през 2024 г., което ще се определя от ускоряване на инвестиционната активност в страната, продължаващ растеж на частното потребление в условията на нарастващи доходи от труд в реално изражение, както и от преминаването на правителственото потребление от спад през 2023 г. към растеж през 2024 г.
Прогнозите са растежът на реалния БВП да се ускори до 3,4% през 2025 г. най-вече поради очакваното значително ускоряване на растежа на инвестициите, обусловено главно от заложените допускания за изпълнението на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Пълните данни може да видите тук.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3317)