Бащите вече могат да ползват отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст
Служителите, със съгласието на работодателя си, ще могат да изменят трудовото правоотношение, за да съвместяват трудови и семейни задължения
В днешния брой на Държавен вестник (бр. 62 от 5 август 2022 г.) е обнародван Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда (КТ). С него в КТ се въвеждат изискванията на Директива (ЕС) 2019/1152 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за прозрачни и предвидими условия на труд в Европейския съюз и на Директива (ЕС) 2019/1158 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи, и за отмяна на Директива 2010/18/ЕС на Съвета.
Сред основните изменения в КТ е възможността бащата или осиновителят да ползва отпуск за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст – в размер два месеца. Условие за това е той да не е ползвал изрично изброени в КТ отпуски (отпуск по чл. 163, ал. 10; чл. 164, ал. 3; чл. 164б, ал. 2 и 5 или чл. 167, ал. 1). В случай че родителят е използвал някой от тях за период, по-кратък от два месеца, той има правото да ползва разликата между два месеца и ползвания отпуск. Дадена е и възможността отпускът да се ползва наведнъж или на части. Също така за ползването на този отпуск на бащата или осиновителя ще се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в КСО, а времето, през което се ползва отпускът, се признава за трудов стаж. Посочено е също, че редът и начинът за ползване на отпуска се уреждат с отделна наредба на Министерския съвет.
Друго съществено изменение е и въвеждане на правото на служител, който е родител или осиновител на дете до 8-годишна възраст, да предложи на работодателя си изменение в трудовото правоотношение, което да улесни съвместяването на трудовите и семейните му задължения. Това право има и служител, който полага грижи за родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия поради сериозни медицински причини. За да се възползва даден служител от това свое право, трябва да е постигнато съгласие с работодателя. В случай че последният не е съгласен да измени трудовото правоотношение, то той е длъжен в 14-дневен срок да предостави на служителя мотивиран писмен отказ.
Предвидени са и други изменения, сред които са: уреждане на срока за изпитване при договор, сключен за определен срок, който е по-кратък от 1 година; ограничаване възможността служителят да сключва договор за външно съвместителство; уреждане на задължението работодателя да подсигури обучение за поддържане и повишаване на професионалната квалификация на работниците и служителите – предвидено е всички разходи за целта да са за сметка на работодателя, а времето за обучения да се отчита като работно време; и други.
Измененията са влезли в сила със задна дата – от 1 август.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3218)