България официално може да издава Стартъп визи за високотехнологични и иновативни проекти

17 октомври 2022, 11:34 429

Приетият в края на февруари 2022 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за българското гражданството е публикуван в Държавен вестник

България се присъединява към почти половината страни от ЕС, които могат да издават Стартъп визи за високотехнологични и иновативни проекти. Приетият в края на февруари 2022 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за българското гражданството вече е публикуван в Държавен вестник.

С преходните и заключителните разпоредби на текста се въвеждат изменения и допълнения на Закона за чужденците в Република България, сред които е създаване на законова регламентация на т.нар. „Стартъп виза“ (Startup Visa). Тя представлява удостоверение, позволяващо на чужди граждани да стартират иновативни бизнеси в България, като използват високи технологии и развиват научно-изследователска развойна дейност.

Законът за чужденците в Република България предвижда Министерството на иновациите и растежа (МИР) да отговаря за издаването, удължаването и отнемането на удостоверенията за високотехнологичен и/или иновативен проект. Именно за тази цел ведомството разработи специална наредба. Нейното приемане беше едно от условията и реформите, които страната ни трябваше да изпълни по Плана за възстановяване и устойчивост.

Удостоверението не е тип виза за пребиваване в България, а е само един от документите, които са необходими за издаване на разрешение за пребиваване в страната на чужденци, желаещи да развиват иновативен и/или високотехнологичен бизнес.

Решението на министъра на иновациите и растежа за издаване на удостоверението ще се основава на оценката на експертен съвет. Членовете на този съвет могат да бъдат експерти от министерства, от академичната общност, от организациите на бизнеса или неправителствени организации, които имат пряко отношение към стартъп компаниите и фондовете за дялово и рисково инвестиране. За участието си в експертния съвет те няма да получават възнаграждение.

Удостоверението ще бъде валидно първоначално за срок от една година, като впоследствие може да бъде удължено с още две години, ако са изпълнени необходимите условия (заявителят да притежава не по-малко от 50% от капитала на българско търговско дружество, чийто предмет на дейност е заявеният при издаването на документа) и бизнес план.

Времето за издаване на Стартъп виза ще бъде 30 дни с опция за удължаване до два месеца и половина, ако е необходимо да се набавят допълнителни документи. Кандидатстването ще става на български или на английски език, изцяло електронно, без такси.

Подобна практика вече е установена във Франция, Естония, Нидерландия, Финландия, Дания, Ирландия и др.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент