АИКБ поиска промени в Закона за счетоводството за намаляване на административната и финансова тежест за микро и малките предприятия
Българският закон за счетоводството задължава над 8 000 малки предприятия да одитират годишните си финансови отчети
На заседание на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска промени в Закона за счетоводството, чрез които да бъде намалена административната и финансова тежест за микро и малките предприятия у нас. Промените в закона са продиктувани от нуждата от хармонизиране на българското законодателство с европейското и конкретно заради въвеждането на необходимостта за нефинансово отчитане и докладване на нефинансова информация, свързана с устойчивостта, съобщиха от АИКБ.
Според изпълнителния директор на АИКБ въпреки работата на асоциацията за намаляване на тежестта за бизнеса, от новите регулации ще бъдат засегнати всички предприятия, в това число микро и малките предприятия, а увеличението на административната тежест ще е огромно.
Българският закон за счетоводството задължава над 8 000 малки предприятия да одитират годишните си финансови отчети. Според директора на АИКБ никой няма нужда от тази заверка – нито предприятията, нито работниците, нито НАП, нито обществеността. Единствените, които имат полза от одитирането на тези над 8 000 микро и малки предприятия, са одиторите, които получават финансова облага от тази дейност за сметка на предприятията. „Това положение създава огромна административна и финансова тежест за малките предприятия. Ангажира човешки ресурс, с какъвто те не разполагат, и ги лишава от финансови ресурси, които могат да бъдат инвестирани в технологично обновление, иновации, увеличение на работните заплати и т.н. Намалява тяхната конкурентоспособност, защото техните конкуренти от Румъния, Гърция, Сърбия работят в по-добра бизнес среда и не плащат и не губят време за никому ненужен одит на финансовите им отчети“, допълни Добрин Иванов.
АИКБ предлага в Закона за счетоводството да бъдат приети промени, с които да отпадне изискването за задължителен финансов одит за всички малки предприятия в България. По време на дискусията отношение не взеха и не декларираха подкрепа за предложението на АИКБ представители на други работодателски организации.
„На проведените предизборни срещи с работодателските организации политическите партии декларираха, че ще работят за подобряване на бизнес средата и облекчаване на административните тежести за бизнеса. Сега имате възможност практически да изпълните обещанията и декларациите си. Призовавам Ви, освободете малките предприятия от задължението им за финансов одит“, завърши изказването си изпълнителният директор на АИКБ.
Народните представители, членове на Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание, се съгласиха с изложените аргументи и заявиха, че ще търсят общоприемливо решение на проблема с предложения за изменение между първо и второ четене на закона в комисията.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3673)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (483)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (222)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (129)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (819)
- Резюм. Указания от Институции (66)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (520)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (3314)