Съдържание:
Наредба за Защита от Канцерогени и Мутагени
(Наредба № 10 от 26 Септември 2003 г. за Защита на Работещите от Рискове, Свързани с Експозиция на Канцерогени и Мутагени при Работа)
чл. 1. С наредбата се определят минималните изисквания за защита на работещите от съществуващи и потенциални рискове за здравето и безопасността при експозиция на канцерогени или мутагени при работа.
чл. 2. (1) Наредбата се прилага във всички предприятия, места и дейности по чл. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), когато работещите са или могат да бъдат експонирани на канцерогени или мутагени при работа.
(2) (изм. - ДВ-46 от 23.06.2015) За защита на работещите от експозиция на азбест се прилага тази наредба, когато предвижда по-високи изисквания от изискванията, определени с Наредба № 9 от 2006 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на азбест при работа (ДВ, бр. 71 от 2006 г.).
чл. 3. Наредбата не се прилага за защита на работещите от рискове при експозиция единствено на йонизиращи лъчения.
чл. 4. (1) Рискът за здравето и безопасността на работещите се оценява съгласно Наредба № 5 от 1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска (ДВ, бр. 47 от 1999 г.).
(2) За всяка дейност, при която може да възникне риск от експозиция на канцерогени или мутагени, трябва да се определят видът, степента и продължителността на експозицията на работещите за извършване оценката на риска и определяне на съответните мерки.
(3) При оценяването на риска се отчитат всички възможни пътища на експозиция, включително по кожен път.
чл. 5. (1) При оценяването на риска работодателят трябва да установи и оцени възможните въздействия на канцерогени и мутагени върху здравето и безопасността на работещи, които се нуждаят от специална закрила, включително и тези с нарушения на здравното състояние.
(2) Когато при оценката на риска се установи риск за здравето и безопасността на работещите по ал. 1, работодателят е длъжен да им предложи преместване от средата, свързана с експозиция на канцерогени и мутагени.
(3) Временното или постоянното преместване на тези лица на работни места без контакт с канцерогени и мутагени се решава индивидуално за всеки отделен случай, като преместването се извършва със съгласието на работещия.
чл. 6. Работодателят предоставя при поискване на контролните органи информацията, използвана при оценяването на риска.
чл. 7. Когато резултатите от оценката на риска показват риск за здравето и безопасността на работещите, работодателят трябва да предотврати експонирането им на канцерогени и мутагени.
чл. 8. (изм. - ДВ-46 от 23.06.2015) Работодателят ограничава използването на канцерогени или мутагени на работните места чрез заместването им с вещества, смеси или процеси, които не са опасни или са по-малко опасни за здравето и безопасността на работещите, когато това е технически и технологично осъществимо.
чл. 9. (изм. - ДВ-46 от 23.06.2015) Работодателят предоставя при поискване на контролните органи информация за резултатите от проведени проучвания относно технологичните и техническите възможности за замяна на използваните канцерогени и мутагени с вещества, смеси или процеси, които не са опасни или са по-малко опасни за здравето и безопасността на работещите.
чл. 10. (изм. - ДВ-46 от 23.06.2015) Когато замяната на използваните канцерогени или мутагени с вещества, смеси или процеси, които не са опасни или са по-малко опасни, е технически и технологично неосъществимо, работодателят осигурява затворена система за производство и използване на канцерогени и мутагени.
чл. 11. Когато използването на затворена система е технически неосъществимо, работодателят трябва да намали нивото на експозиция на работещите до най-ниското технически достижимо ниво.
чл. 12. (2 исторически промени, изм. - ДВ-5 от 17.01.2020, в сила от 17.01.2020) (1) Стойностите на канцерогените и мутагените във въздуха на работното място не трябва да превишават граничните стойности, посочени в приложение № 1.
(2) Работодателят извършва периодични измервания на канцерогени и мутагени, които могат да доведат до риск за здравето на работещите на работното място, и ги съпоставя с граничните стойности по ал. 1, когато:
1. не може да оцени по друг начин ефективността на предприетите предпазни и защитни мерки;
2. има промяна на условията, които могат да доведат до промени на експозицията.
(3) Работодателят взема под внимание резултатите от измерванията по ал. 2 при изпълнение на задълженията си за оценка на риска за здравето и безопасността на работещите.
чл. 13. Във всички предприятия, места и дейности по чл. 2 ЗЗБУТ, когато работещите са или могат да бъдат експонирани на канцерогени или мутагени при работа, работодателят прилага следните мерки:
1. ограничава количествата на използваните канцерогени или мутагени на работното място до техническия минимум;
2. намалява броя на работещите, които са или могат да бъдат експонирани на канцерогени или мутагени, до най-ниския възможен брой;
3. организира работните процеси и техническите мерки по начин, осигуряващ предотвратяването или намаляването до минимум отделянето на канцерогени или мутагени във въздуха на работната среда;
4. отстранява канцерогените или мутагените от източника и осигурява местни (локални) смукателни или общообменни вентилационни съоръжения, които осигуряват опазване на здравето на населението и околната среда;
5.осигурява подходящи системи за измерване за ранно установяване на наднормени нива на експозиция на канцерогени или мутагени при непредвидени инциденти или аварии;
6. осигурява прилагането на подходящи процедури и методи за безопасна работа с използваните канцерогени и мутагени;
7. осигурява колективни средства за защита и/или лични предпазни средства;
8. предприема хигиенни мерки, включващи редовно почистване на подове, стени и други повърхности;
9. информира работещите за предприетите мерки;
10. определя работните зони, в които работещите са или могат да бъдат експонирани на канцерогени или мутагени и поставя знаци и сигнали за безопасност на труда и противопожарна охрана и други подходящи предупредителни знаци, включително знака "Пушенето забранено";
11.съставя планове за действия при аварии, при които съществува риск от наднормени стойности на канцерогени или мутагени;
12. осигурява безопасно съхраняване, използване и транспортиране на канцерогени или мутагени посредством плътно затварящи се обозначени контейнери;
13. осигурява безопасно събиране, съхраняване и унищожаване от работещите на отпадъците, като се използват плътно затварящи се, обозначени контейнери.
чл. 14. (1) Работодателят уведомява работещите за всеки инцидент или авария, които могат да доведат до наднормена експозиция на работещите на канцерогени и мутагени.
(2) В случаите по ал. 1 се предприемат следните мерки:
1. работата в зоната се прекратява до отстраняване на причините и привеждане на експозицията в съответствие с граничните стойности;
2. в зоната се допускат само работещи, извършващи ремонтни или други дейности за отстраняване на аварията или инцидента, като техният брой се ограничава до необходимия минимум;
3. на работещите по т. 2 се осигуряват защитно облекло и подходящи средства за дихателна защита, които те са длъжни да носят;
4. в зоната не се допускат работещи без защитни средства;
5. продължителността на експозиция на работещите се ограничава до необходимия минимум за извършване на работите по т. 2.
чл. 15. (1) При дейности като поддръжка, ремонт и др., при които съществува вероятност за значително повишаване на експозицията на работещите и при които са предприети всички технически предпазни мерки за ограничаване на тази експозиция, работодателят:
1. определя и прилага мерки за намаляване продължителността на експозицията на работещите до възможния минимум;
2. консултира с работещите и/или техните представители определените мерки по т. 1.
(2) В случаите по ал. 1 мерките включват:
1. осигуряване на защитно облекло и средства за дихателна защита на работещите, които те са длъжни да носят през цялото времетраене на превишена експозиция;
2. ограничаване на продължителността на експозиция на работещите до необходимия минимум за извършване на работите по ал. 1.
(3) Работодателят предприема мерки за отграничаване и обозначаване на местата, където се извършват дейностите по ал. 1, и осигурява достъп до тях само за пряко ангажираните работещи или работещи, чиито задължения изискват да бъдат там.