Съдържание:
Наредба за Безопасни Условия на Труд при Товарно-разтоварни Работи
(Наредба № 12 от 30 Декември 2005 г. за Осигуряване на Здравословни и Безопасни Условия на Труд при Извършване на Товарно-разтоварни Работи)
раздел I
Общи положения
чл. 1. С тази наредба се определят изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи.
чл. 2. (1) Наредбата се прилага във всички предприятия и на всички работни места съгласно чл. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), където се извършват товарно-разтоварни работи.
(2) Наредбата се прилага и от лицата, които самостоятелно упражняват трудова дейност, свързана с извършването на товарно-разтоварни работи.
чл. 3. При организиране и осъществяване на товарно-разтоварни работи освен разпоредбите на тази наредба се изпълняват и изискванията на:
1. Наредба № 7 от 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работно оборудване (дв-88 от 08.10.1999);
2. Наредба № 10 от 2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари (ДВ, бр. 112 от 2004 г.);
3. Наредба № 12 от 2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с автомобили (ДВ, бр. 6 от 2005 г.);
4. Наредба № 16 от 1999 г. за физиологични норми и правила за ръчна работа с тежести (ДВ, бр. 54 от 1999 г.);
5. нормативните актове по чл. 31 на Закона за техническите изисквания към продуктите;
6. нормативните актове, съдържащи изисквания за товарене и разтоварване на средства за железопътен, воден и въздушен транспорт и на пътни превозни средства;
7. нормативните актове за пожарна и аварийна безопасност;
8. другите нормативни актове по безопасност и здраве при работа.
чл. 4. (1) Работодателят:
1. предприема всички необходими мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи, а в случаите, когато те се извършват ръчно - за предотвратяване или намаляване на ръчната работа с товари;
2. информира работещите за всички възможни рискове при извършване на товарно-разтоварни работи, за всички мерки, които са предприети за отстраняване, намаляване и контролиране на тези рискове, и по всички въпроси, свързани с осигуряването на безопасност и здраве при извършването на товарно-разтоварни работи;
3. се консултира с работещите и/или техните представители и създава възможност за тяхното участие по всички въпроси, свързани с тази наредба;
4. осигурява разработването и въвеждането на физиологичен режим на труд и почивка за конкретния вид товарно-разтоварна работа;
5. предоставя на работещите, извършващи товарно-разтоварни работи, лични предпазни средства, съобразени със спецификата на извършваната товарно-разтоварна работа и породените от нея рискове.
(2) Когато товарно-разтоварни работи се извършват от няколко предприятия или организации, работодателите съвместно по писмена договореност осигуряват здравословни и безопасни условия на труд, информират се взаимно за рисковете при работа и координират дейностите си за предпазване на работниците от тези рискове.
(3) Всеки работещ при извършване на товарно-разтоварни работи е длъжен да:
1. изпълнява точно дадените инструкции за защита на здравето и за безопасност при извършване на товарно-разтоварни работи и съдейства на работодателя за изпълнение на съответните мерки;
2. използва по предназначение техническите средства и оборудването, осигурени и предоставени от работодателя;
3. повишава квалификацията и знанията си относно изискванията за здравословни и безопасни условия на труд при товарно-разтоварни работи.
чл. 5. (1) Работодателят разработва и утвърждава разбираемо написани за работещите правила за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи.
(2) Правилата по ал. 1 не противоречат на разпоредбите на нормативните актове и отчитат спецификата на извършваната товарно-разтоварна работа.
(3) Работодателят използва правилата по ал. 1 при провеждане на обучението и инструктажа на работещите.
(4) Работодателят предоставя на работещите правилата по ал. 1 и/или ги поставя на достъпни места, в близост до местата на извършване на товарно-разтоварни работи.
чл. 6. (1) Работодателят организира провеждането на инструктаж на работещите и на всички други лица, които могат да бъдат застрашени, по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд при извършване товарно-разтоварни работи.
(2) Инструктажът и обучението включват и:
1. правилните и безопасните начини и техники за извършване на товарно-разтоварни работи;
2. въпросите, свързани с безопасното провеждане на конкретната товарно-разтоварна работа.
чл. 7. (1) Товарно-разтоварни работи се извършват от лица:
1. без здравни противопоказания и физически годни да извършват тази дейност;
2. инструктирани и обучени за безопасно извършване на товарно-разтоварните работи;
3. неупотребили алкохол и/или упойващи вещества.
(2) Работодателят осигурява:
1. предварителна оценка на физическата годност на лицата, които ще извършват товарно-разтоварни работи;
2. периодична оценка на въздействието на товарно-разтоварните работи върху здравето и работоспособността на лицата, заети в тях.
(3) Лицата със специална закрила по глава петнадесета от Кодекса на труда извършват товарно-разтоварни работи съгласно разпоредбите на нормативните актове за такава закрила.
чл. 8. Изискванията по тази наредба могат да бъдат доразвивани с ръководства или кодекси за добра практика, приети съвместно от браншовите или отрасловите структури на организациите на работодателите и на работниците и служителите.
раздел II
Общи изисквания
чл. 9. Работните места, където се извършват товарно-разтоварни работи, се проектират, изграждат, съоръжават, пускат в експлоатация, експлоатират, контролират, поддържат и извеждат от експлоатация така, че работещите да извършват възложената им работа, без да се застрашават тяхната безопасност и здраве и/или безопасността и здравето на други лица.
чл. 10. (1) Работното оборудване за извършване на товарно-разтоварни работи се избира, разполага, инсталира, пуска в експлоатация, преустройва, обслужва, поддържа и извежда от експлоатация така, че да осигури безопасността и здравето на работещите.
(2) Когато е необходимо, работното оборудване допълнително се осигурява с подходящи защитни приспособления и системи за защита.
чл. 11. Безопасността и защитата на здравето при извършване на товарно-разтоварни работи се осигуряват чрез:
1. правилния избор на начините за извършване на товарно-разтоварните работи и на работното оборудване за тяхното изпълнение;
2. подготовката и организацията на местата за извършване на тези работи;
3. използването на необходимите средства за защита на работещите;
4. допускането до работа на работещи, отговарящи на установените изисквания;
5. използването на правоспособен персонал в случаите, когато се изисква правоспособност.
чл. 12. При осигуряване на безопасността и здравето на работещите в зависимост от вида на работата се изпълняват и:
1. специфичните изисквания при използване на стелажи, посочени в приложение № 1;
2. специфичните изисквания при работа в механизирани и автоматизирани складове, посочени в приложение № 2;
3. специфичните изисквания при използване на преносими рампи и преходни мостове, посочени в приложение № 3;
4. специфичните изисквания при работа с подемно-транспортни машини и съоръжения с непрекъснато действие, бункери и силози, посочени в приложение № 4;
5. специфичните изисквания при работа с товарачни машини, посочени в приложение № 5;
6. специфичните изисквания при товарно-разтоварни работи с различни видове товари, посочени в приложение № 6;
7. специфичните изисквания при ръчно обработване на товари, посочени в приложение № 7.
чл. 13. (1) Товарно-разтоварните работи се извършват автоматизирано и/или механизирано.
(2) Ръчното повдигане и преместване на товари се допуска, когато е невъзможно и/или е нецелесъобразно прилагането на разпоредбите по ал. 1.