Съдържание:
Наредба за Безопасни Условия на Труд при Работа с Автомобили
(Наредба № 12 от 27 Декември 2004 г. за Осигуряване на Здравословни и Безопасни Условия на Труд при Работа с Автомобили)
раздел I
Общи положения
чл. 1. (1) С тази наредба се определят минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ) при работа с автомобили.
(2) Специфичните изисквания за осигуряване на ЗБУТ по видове работи са дадени в приложения № 1 - 5.
чл. 2. (1) Наредбата се прилага на всички работни места съгласно чл. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), където се извършва работа с автомобили.
(2) Наредбата се прилага и от лицата, които самостоятелно упражняват трудова дейност.
чл. 3. Наредбата не се отнася за работа с електрокари и мотокари.
чл. 4. (1) При работа с автомобили изискванията на наредбата се изпълняват съвместно с изискванията на:
1. Закона за движение по пътищата (обн., ДВ-20 от 05.03.1999) и правилника за прилагането му;
2. Наредба № 7 от 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (обн., ДВ-88 от 08.10.1999) и Наредба № 3 от 1997 г. за пожарната безопасност на обектите в експлоатация (обн., ДВ-54 от 08.07.1997);
3. другите нормативни актове по безопасност и здраве при работа.
(2) При работа с автомобили, оборудвани с автомобилни газови уредби (АГУ), се изпълняват и изискванията на Наредбата от 2004 г. за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ (ДВ, бр. 67 от 2004 г.).
(3) При работа със специални автомобили се изпълняват и изискванията за работа със съответното оборудване.
(4) При работа с тролейбуси се изпълняват и изискванията за работа с електрически уредби и съоръжения.
чл. 5. Работодателят предприема всички необходими мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с автомобили.
чл. 6. Изискванията на наредбата могат да бъдат допълвани и конкретизирани с ръководства или кодекси за добра практика, съвместно приети от браншовите или отрасловите структури на организациите на работодателите и на работещите.
раздел II
Общи изисквания
чл. 7. Работните места, където се извършва работа по и/или с автомобили, се проектират, изграждат, съоръжават, пускат в експлоатация, експлоатират, контролират, поддържат и извеждат от експлоатация така, че работещите да извършват възложената им работа, без да се застрашава тяхната безопасност и здраве или безопасността и здравето на други лица.
чл. 8. Работодателят е длъжен да има план за предотвратяване и ликвидиране на аварии и пожари, включващ и защита от аварии при работа с автомобили, както и при дейности с опасни химични вещества и препарати.
чл. 9. При използване на работно оборудване, лични предпазни средства (ЛПС), продукти и вещества се спазват указанията и/или инструкциите на производителя за безопасна експлоатация.
чл. 10. При производствено обучение или практика на ученици и/или студенти за работа с автомобили работодателят и учебното звено определят отговорници за осигуряване на ЗБУТ и осигуряват извършването на необходимия инструктаж.
чл. 11. (1) Не се допуска в помещенията, където се работи с автомобили:
1. извършването на други несвойствени работи или дейности;
2. присъствието на незаангажирани в извършваните работи или дейности лица;
3. извършването на маневри с тях от лица, нямащи свидетелство за правоуправление за съответната категория автомобили;
4. употребата на леснозапалими или горими материали за миенето и/или почистването им, както и на местата за гариране и съхраняване на автомобили и на територията на бензино- и газостанции;
5. съхранението на гориво-смазочни материали в количества, по-големи от необходимите за една нормална работна смяна.
(2) В бояджийските помещения и складове за бояджийски материали, както и в помещенията за ремонт и регулиране на горивна апаратура, е забранено храненето и съхраняването на хранителни продукти и питейна вода. Източниците на питейна вода се разполагат извън тези помещения.
чл. 12. (1) Работодателят осигурява наличието на обезвреждащи, измиващи и почистващи съоръжения, средства и материали, поддържа ги винаги в изправност и годни за употреба на местата, където това е необходимо. За правилното им използване работодателят изготвя инструкции.
(2) При разливане в работните помещения на леснозапалими или гориво-смазочни материали (бояджийски материали, спирачни течности, киселини, основи, електролит, горива, грес, масла и др.) те се посипват с подходящи материали и/или средства за обезвреждане и почистване.
(3) Материалите и средствата за обезвреждане и почистване, замърсени или напоени с леснозапалими или гориво-смазочни материали, се събират в отделни подходящи съдове, които след всяка работна смяна се изнасят от работните помещения и площадки съгласно изискванията за пожарна и аварийна безопасност, за опазване на околната среда и санитарно-хигиенните изисквания.
(4) Не се допуска използването на замърсено или напоено с леснозапалими или гориво-смазочни материали облекло и/или обувки.
чл. 13. При заснежаване или заледяване на пътищата или откритите съоръжения на територията на предприятието (гаражни площадки, рампи, естакади и др.), на които се извършва работа, се почистват от сняг или лед или посипват с подходящи материали (пясък, луга, сгурия, пепел и др.) за предотвратяване на злополуки, свързани с подхлъзване на хора и/или автомобили.