Съдържание:
Наредба за Безопасни Условия на Труд при Работа с Водоснабдителни и Канализационни Системи
(Наредба № 9 от 23 Септември 2004 г. за Осигуряване на Здравословни и Безопасни Условия на Труд при Експлоатация и Поддържане на Водоснабдителни и Канализационни Системи)
раздел I
Общи положения
чл. 1. (1) С наредбата се определят минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ) при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи (ВКС).
(2) Наредбата се прилага на всички работни места съгласно чл. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) при експлоатация и поддържане на ВКС.
(3) Специфичните изисквания за осигуряване на ЗБУТ по видове работи и видове системи са дадени в приложения № 1 - 5.
чл. 2. При експлоатация и поддържане на ВКС изискванията на наредбата се изпълняват съвместно с изискванията на Наредба № 7 от 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, Наредба № 2 от 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, Наредба № 2 от 1979 г. по безопасността на труда при производството и работата с хлор, както и изискванията на другите нормативни актове по безопасност и здраве при работа.
чл. 3. Работодателят е длъжен да предприеме всички необходими мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатацията и поддържането на ВКС.
чл. 4. Изискванията на наредбата могат да бъдат допълвани и конкретизирани с ръководства или кодекси за добра практика, съвместно приети от браншовите или отрасловите структури на организациите на работодателите и на работещите.
чл. 5. Работодателят разработва отделни инструкции за ЗБУТ при експлоатация и поддържане на ВКС по видове работи и системи, машини и съоръжения, опасни химични вещества и в други случаи по негова преценка.
раздел II
Общи изисквания
чл. 6. Работодателят е длъжен да има разработен план за предотвратяване и ликвидиране на аварии и пожари, включващ и защита от аварии при дейности с опасни химични вещества и препарати.
чл. 7. При използване на работно оборудване, лични предпазни средства, продукти и вещества се спазват указанията и/или инструкциите на производителя за безопасна експлоатация.
чл. 8. При производствено обучение или практика на ученици и/или студенти на работните места се определят отговорници за осигуряване на ЗБУТ от предприятието и учебното звено и се извършва необходимият инструктаж.
чл. 9. (1) Стационарните метални площадки, стълбите и предпазните парапети се поддържат в изправност, периодично се почистват и защитават против корозия и се предприемат мерки срещу подхлъзване.
(2) Мостовете за преминаване над водоснабдителни и канализационни съоръжения (тръбопроводи, биобасейни, утаители и др.), както и междинни площадки в шахти, кладенци и арматурни камери се обезопасяват против падане чрез достатъчно високи ограждения, изградени най-малко от защитна бордова лента за крака, главно перило за ръце и средно перило за ръце или чрез еквивалентно алтернативно решение.
чл. 10. Преди започване на ремонт на водоснабдителни и/или канализационни системи, които са в близост до жп линии, тръбопроводи (водо-, паро-, газопроводи и др.) и електропроводи с високо или ниско напрежение се взима писмено съгласие на собственика или на експлоатационното дружество на съответните проводи и съоръжения.
чл. 11. (1) При преглед, ремонт, почистване, дезинфекция или техническа проверка на ВКС се предприемат следните мерки срещу падане:
1. ограждане и означаване с предупредителни знаци, а при ограничена или намалена видимост и през тъмната част на денонощието със светлинна сигнализация или допълнително насочено осветление на всички отвори преди отварянето на капаците или решетките на шахтите;
2. поставяне на предпазни ограждения, предупредителни знаци и осветени знаци в случай на изкопни работи на път или улица.
(2) Шахти се отварят с изправни инструменти, приспособления и повдигателни уредби. Забранено е повдигането на капаците на шахтите чрез вкарване на ръцете под тях.
чл. 12. (1) В помещения към резервоари за изгниване на утайки, резервоари за газ, както и в помещения за съхранение и работа с хлор се осигурява непрекъснат контрол и сигнализиране за поява на опасни и/или взривоопасни концентрации на газове и за недостиг на кислород.
(2) В хлораторните станции се изграждат и/или монтират дегазационни съоръжения в случай на авария с хлор.
чл. 13. (1) При работа на пътно платно работещите задължително ползват облекло с ярък цвят и светлоотразителни ленти.
(2) Работещите на обекти извън територията на предприятието се снабдяват с преносими санитарни чанти (аптечки).