Съдържание:
Наредба за Безопасни Условия на Труд при Леене на Метали и Метални Сплави
(Наредба № РД-06-4 от 2 Март 2021 г. за Осигуряване на Здравословни и Безопасни Условия на Труд при Леене на Метали и Метални Сплави)
раздел I
Общи изисквания
чл. 1. (1) С тази наредба се определят изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при производството на лети полуготови продукти и отливки от метали и метални сплави.
(2) Наредбата се прилага във всички предприятия и места, където се осъществява трудова дейност съгласно чл. 2, ал. 1 и 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, където се извършва леене на метали и метални сплави.
(3) Наредбата не се прилага при производството на:
1. първични метали;
2. вторични метали, предназначени за валцуване, щамповане, изтегляне и други видове пластични деформации.
чл. 2. При организиране и осъществяване на дейностите, свързани с леене на метали и метални сплави, освен разпоредбите на тази наредба се изпълняват и изискванията на Наредба № 7 от 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (ДВ, бр. 88 от 1999 г.), както и изискванията на другите нормативни актове по безопасност и здраве при работа.
чл. 3. (1) Работодателят оценява риска за здравето и безопасността на работещите при дейностите, свързани с леене на метали и метални сплави, съгласно Наредба № 5 от 1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска (ДВ, бр. 47 от 1999 г.).
(2) При оценяването на риска работодателят извършва оценка на специфичните рискове при леене на метали и метални сплави, като отчита най-малко следното:
1. опасността от експозиция на шум и/или вибрации в работната среда;
2. опасността от пожар и взрив;
3. опасността от експозиция на химични агенти;
4. опасността от експозиция на канцерогени или мутагени;
5. потенциалното въздействие на източниците на топлина;
6. въздействието на механични и електростатични влияния;
7. работни процеси, при които работещите са изложени на по-висока степен на опасност;
8. всеки възможен ефект върху здравето и безопасността на работещите, които се нуждаят от специална закрила, включително и тези с намалена работоспособност, бременни жени и кърмачки, трудоустроени работещи и др.
(3) Работодателят е длъжен да отстрани или да сведе до минимум рисковете, свързани с дейностите при леене на метали и метални сплави, както и да планира и предприеме мерки за контролиране на риска при източника на възникването му, като:
1. информира работещите за възможните рискове, свързани с изпълнение на служебните им задължения;
2. провежда обучения и инструктажи по безопасност и здраве при работа и оказване на първа долекарска помощ;
3. утвърждава инструкции за безопасност и здраве при работа;
4. осигурява на работещите лични предпазни средства, включително специално работно облекло и периодични проверки за изправността им;
5. разработва и въвежда физиологични режими на труд и почивка по време на работа, съобразени с технологичния процес.
(4) Информацията, инструкциите, правилата и указанията за безопасност и здраве при работа трябва да са на ясен и разбираем за работещите език.
чл. 4. Работните помещения и работните места, където се осъществява леене на метали и метални сплави, се проектират, изграждат, оборудват, пускат в експлоатация, експлоатират, контролират, поддържат и извеждат от експлоатация от правоимащи организации и лица така, че работещите да извършват възложената им работа, без да се застрашават тяхната безопасност и здраве или безопасността и здравето на други лица, които се намират в близост до тях.
чл. 5. (1) Работодателят предприема подходящи мерки за осигуряване на отопление, климатизация и вентилация на работните места и работните помещения в съответствие с минималните изисквания за микроклимата на работните места.
(2) При повърхностна температура на технологични съоръжения, по-висока от 55 °С, се прилагат конструктивни решения, възпрепятстващи допира до горещата повърхност, при спазване на следните изисквания:
1. суровини и материали с висока температура, нагрети при технологичните процеси, които създават риск за безопасността и здравето на работещите, се изолират или изнасят от работните помещения; работата с тях се извършва по дистанционен начин извън зоната на високите температури съгласно разработени от работодателя писмени инструкции;
2. за охлаждане на силно нагрети суровини, материали и изделия се осигуряват специални помещения или определени места, а когато това е технологично невъзможно, се осигуряват мерки за отвеждане на отделената топлина извън работната зона.
(3) Не се допуска температура, по-висока от 45 °С на неавтоматичните устройства, за управление на нагревателни пещи, съоръжения и друго работно оборудване.
(4) Работните отвори на нагревателните пещи и/или на сходно работно оборудване се осигуряват с устройства или приспособления, предпазващи от топлинно облъчване.
(5) При дейности, свързани с прегряване на работещите по време на работа, се осигуряват:
1. стаи или обособени места с нормален микроклимат и условия за рационално охлаждане;
2. рационален питеен режим с оглед компенсиране на загубите на течности и минерални соли.
(6) Производствените и спомагателните работни помещения и затворените работни места се проветряват с естествена или механична вентилация, осигуряваща необходимия въздухообмен в съответствие с характера и интензивността на работа, физиологичните потребности на работещите и установените норми за скорост, температура и относителна влажност на въздуха, при спазване на следните изисквания:
1. в работните помещения, в които има отделяне на прах, токсични и други вредни вещества, се осигурява вентилация;
2. във формовъчни, сърцеви, смесоподготвителни, складови и други работни помещения и места, в които се използват вредни вещества - органични и неорганични свързващи вещества, течни и газови втвърдители, модификатори, дегазатори и др., се осигурява местна (локална) вентилация.
(7) Работните помещения и работните места, в които се използват и/или се отделят токсични материали, се устройват в специални затворени помещения или камери, оборудвани с необходимите обезопасяващи устройства и инсталации. При установена необходимост помещенията или камерите се херметизират.
чл. 6. (1) Работното оборудване се избира, разполага, инсталира, пуска в експлоатация, преустройва, обслужва, поддържа и извежда от експлоатация така, че да осигурява безопасни и здравословни условия на труд за работещите и в съответствие със Закона за техническите изисквания към продуктите.
(2) При необходимост работното оборудване се осигурява допълнително с подходящи системи за контрол, защита, сигнализация и автоматизация, свързани с безопасността, при спазване на разпоредбите на Закона за техническите изисквания към продуктите.
чл. 7. (1) До работа по дейностите, свързани с леене на метали и метални сплави, се допускат само работещи, преминали обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие с Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр. 102 от 2009 г.).
(2) Преди започване на работа работещият е длъжен да извърши проверка и при съмнения за техническа неизправност на работното оборудване да уведоми прекия си ръководител за констатираната опасност с оглед предприемане на мерки за отстраняването ѝ.
(3) Всеки работещ е длъжен да спазва дадените му от работодателя инструкции за безопасност и здраве при работа.
(4) Територията на производственото помещение и работните места се поддържат чисти от работещите.
(5) След приключване на работа работещите са длъжни да почистят работното оборудване и работното си място.
(6) На територията на предприятието не се допуска употребата на алкохол, наркотици или други упойващи средства.
чл. 8. За осигуряването на безопасността и здравето на работещите с метални стопилки се изготвят допълнително писмени инструкции и/или правила, утвърдени от работодателя, за:
1. специфичните изисквания за безопасна експлоатация на съоръжения при леене на метали и метални сплави;
2. специфичните изисквания за безопасност при работа на електропещи;
3. специфичните изисквания за безопасност при работа на пламъчни пещи;
4. специфичните изисквания за безопасност при леене на магнезиеви сплави и модифициране и легиране с магнезий;
5. специфичните изисквания за безопасност при леене на цветни метали и сплави;
6. специфичните изисквания за безопасност при работа с формовъчни и сърцеви материали;
7. специфичните изисквания при изработка на леярски форми и сърца;
8. специфичните изисквания при използване на леярското оборудване;
9. специфичните изисквания при заливане, охлаждане, избиване, почистване, опаковане, транспортиране и съхранение на отливките.
чл. 9. (1) Работодателят осигурява санитарно-битови помещения към леярските цехове и участъци при следните минимални изисквания:
1. душове, като се предвижда един душ на 5 човека;
2. умивални помещения, като се предвижда по една мивка за 15 човека;
3. тоалетни - в цеха или непосредствено до цеха;
4. столова или помещение за хранене;
5. стая за хигиена на жената;
6. помещение за оказване на първа долекарска помощ.
(2) За всеки работещ се предвижда индивидуален гардероб.
(3) За работещите в леярските производства се осигурява питейна вода.
раздел II
Изисквания за безопасност при подготовка на металната шихта
чл. 10. (1) Площадките, на които се извършват складирането и съхранението на материалите за металната шихта, се проектират, изграждат и експлоатират съгласно изискванията за безопасност и здраве при работа.
(2) Подреждането и подготвянето на суровините и материалите за топене се извършват в специално изградени за целта работни помещения или специално обособени отделени с предпазни заграждения работни участъци.
(3) Работните места за нарязване, натрошаване и раздробяване на шихтовите материали се ограждат с предпазни устройства, ограничаващи достъпа до опасните зони, и се осигуряват с предупредителна сигнализация. Забранява се достъпът на неупълномощени лица в работното помещение или участък.
(4) За работното оборудване, използвано за нарязване, натрошаване и раздробяване на шихтовите материали, се изготвят писмени инструкции за безопасна експлоатация при работа.
(5) Всички шихтови материали се използват след предварително обезмасляване, почистване от ръжда и други замърсители.
(6) Всички шихтови материали се разделят по вид и сорт според химическия си състав и качества в отделни клетки с надпис.
чл. 11. Суровините и материалите се съхраняват в насипно състояние, в подходящи опаковки: метални палети, бидони, варели и др., на определени за целта места.
чл. 12. Не се допуска поставяне на суровини, материали, опаковки, отпадъци и др. на нерегламентирани за целта места.
чл. 13. При транспортиране на суровините и материалите до работната площадка се осигуряват безопасни условия на работа, оценявайки всички специфични технически изисквания и рискове на работното място.