Непреодолима сила – форсмажор

актуална версия версия: 20 април 2020 3027 уникалност: 82.4%

I. Какво е непреодолима сила (форсмажор)?

В българското гражданско законодателство е залегнал принципът, че при неточно изпълнение на сключен договор длъжникът е длъжен да обезщети кредитора за претърпените от него вреди. Тази отговорност може да бъде изключена, в случай че бъде установено, че длъжникът не е виновен за неизпълнението. Липсата на вина у длъжника може да се дължи на най-различни обстоятелства, едно от които може да е и непреодолимата сила.

Непреодолимата сила (или както е известна още – форсмажорът) намира общата си уредба в Търговския закон. В други специални закони също могат да се срещнат разпоредби, които уреждат материята на непреодолимата сила. Тъй като събитията, които могат да се считат за непреодолима сила, са от най-различно естество и с най-различен характер, законодателят не се е опитвал да ги изброи изчерпателно. Вместо това е предпочел да определи тези събития като непредвидени или непредотвратими, като събития от извънреден характер, които са възникнали след сключването на договора.

Преди да се спрем по-подробно на характеристиките, които такива събития трябва да притежават, за да бъдат счетени за непреодолима сила, ще посочим някои от най-често срещаните случаи на форсмажор. Такива събития са:

  • Природни бедствия като: земетресения, епидемии, наводнения, пожари, лавини, суши, свлачища и др.;
  • Събития от политически, социален или икономически характер като: общи стачки, военни действия, преврати и др.;
  • Актове и действия на властта като: валутни ограничения, ембарго, различни забрани (за внос/износ и т.н.) и др.;
  • Друго събитие, определено от страните по договора като форсмажорно.
  • скрито платено съдържание: 110 думи;

1. Непредвидимост и непредотвратимост

Според практиката на ВКС непредвидимостта и непредотвратимостта на непреодолимата сила са свързани с извънредния характер на събитието (Решение № 6 от 27.02.2013 г. ПО Т.Д. № 1028/2011 г, Т.К., I Т.О. на ВКС).

скрито платено съдържание: 108 думи;

2. Причинно-следствена връзка

скрито платено съдържание: 111 думи;

3. Към кой момент е възможно позоваването на непреодолима сила?

Настъпването на непредвидимо събитие или на такова от извънреден характер, довело до невъзможност за изпълнение от страна на длъжника, може да не е достатъчно същият да се позове на института на форсмажора, за да се освободи от отговорност. От съществено значение е и моментът на настъпване на извънредното събитие.

скрито платено съдържание: 150 думи;

4. Задължения за длъжника при настъпване на непреодолима сила

скрито платено съдържание: 112 думи;

II. Какви са последиците от непреодолимата сила?

След като безспорно е установено настъпването на непреодолимата сила, т.е. след сключване на договора и преди неговия падеж е настъпило непредвидимо и непредотвратимо събитие от извънреден характер, изниква въпросът какви са последиците от това за страните и за сключения между тях договор?

1. Длъжникът се освобождава от отговорността за неизпълнението

скрито платено съдържание: 136 думи;

2. Спиране изпълнението на договора

скрито платено съдържание: 81 думи;

3. Договорът може да бъде прекратен

скрито платено съдържание: 73 думи;

III. Клаузата „форсмажор“

Във всички случаи, когато възникне непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, което е довело до невъзможност за изпълнение на договора и за което са налице останалите предпоставки, описани по-горе, длъжникът ще може да се позове на него и да се освободи от отговорност за неизпълнение. Длъжникът има това право, дори и в случай че в сключения между страните договор това негово право не е предвидено изрично – то следва от закона.

Обратното обаче също е възможно – страните да договорят изрично настъпването на определени събития като форсмажорни обстоятелства, без непременно тези събития да имат извънреден характер по отношение на други подобни договори. Страните са свободни да договорят такива клаузи, в които посочват кои събития те ще считат за форсмажорни.

От друга страна, ако в договора е предвидена клауза, в която се посочва, че страната изрично отговаря при настъпването на определени форсмажорни събития, тогава в теорията и практиката се приема, че е преодоляна непредвидимостта на събитието, тъй като страните още при сключване на сделката са допуснали такова събитие и са го уредили в договорна клауза. Този факт в никакъв случай не е пречка да се приеме, че същото събитие представлява непреодолима сила и води до характерните за нея последици, ако страната, която се позовава на форсмажора, докаже неговата непредотвратимост. В този смисъл е Решение от 31.03.2010 г. по ВАД №153/2009 г. на Арбитражния съд при БТПП.

Казаното по-горе показва значението от включването на форсмажорни клаузи в договорите между страните, както и нуждата от внимателно обмисляне на тяхното съдържание.

IV. Сертификат за форсмажор от БТПП

С цел доказване на възникването на непреодолима сила търговските палати издават „Сертификат за форсмажор“. В настоящото изложение ще разгледаме процедурата за издаване на такъв сертификат от една от най-значимите търговски палати в страната – Българската търговско-промишлена палата (БТПП), както и значението на този сертификат като доказателство в рамките на висящ съдебен процес.

1. Как се издава „Сертификатът за форсмажор“ от БТПП?

Процедурата се развива пред БТПП. Подава се заявление за издаване на такъв сертификат, след като се заплатят съответните такси.

скрито платено съдържание: 101 думи;

2. Какво е значението на „Сертификата за форсмажор“ във висящ съдебен процес?

скрито платено съдържание: 78 думи;

V. Непреодолимата сила в контекста на ЗДДС 

Съгласно чл. 80, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, когато стоките са погинали, унищожени и т.н. вследствие на непреодолима сила, лицето, което е ползвало за тях данъчен кредит не е длъжно да прави корекция на ползвания данъчен кредит.

скрито платено съдържание: 123 думи;

VI. Непреодолимата сила в договори с международен елемент

Когато става въпрос за търговски взаимоотношения с международен елемент (договори, сключени между български и чуждестранни дружества), за да се прецени дали дадено събитие е форсмажорно обстоятелство, е необходимо да бъдат преценени следните две обстоятелства:

  • скрито платено съдържание: 75 думи;

Примери за уредбата на форсмажора в някои международни актове:

UNIDROIT 2016 – член 7.1.7 (форсмажор) от принципите на международната организация за унифициране на частното право:

скрито платено съдържание: 200 думи;

Член 79 от Конвенцията на ООН за договорите за международна продажба на стоки:

скрито платено съдържание: 188 думи;

Член 8:108: Освобождаване поради възпрепятстване от Принципите на Европейското договорно право:

(1) Страната не отговаря за неизпълнението, ако докаже, че то се дължи на възпрепятстване извън контрола й и че от нея не е могло разумно да се очаква да вземе възпрепятстването предвид в момента на сключването на договора, нито да избегне или преодолее възпрепятстването или последиците му.

(2) Ако възпрепятстването е само временно, освобождаването от отговорност по този член действа за срока, през който възпрепятстването е налице. Ако обаче забавянето се разрасне до значително неизпълнение, кредиторът може да го разглежда като такова.

(3) Неизпълняващата страна трябва да стори нужното уведомлението за възпрепятстването и за влиянието му върху възможността ѝ да изпълни да се получи от другата страна в разумен срок, след като неизпълняващата страна е узнала или е трябвало да узнае тези обстоятелства. Другата страна може да търси обезщетение за всяка вреда, произтичаща от неполучаването на такова уведомление.

Mаракешко споразумение за създаване на световната търговска организация

За целите на настоящото споразумение force majeure (форсмажорни обстоятелства) означава "непреодолим натиск или принуда, непредвидим ход на събитията, които пречат да се изпълни договорът".

Клаузата за форсмажор 2003 от Принципите на международните търговски договори

Клаузите за форсмажор освобождават страната от отговорност, ако някакво непредвидено събитие, извън контрола на тази страна, не ѝ позволява да изпълнява задълженията си по договора.

VII. COVID-19 като форсмажорно обстоятелство

Въпросът, който естествено възниква, е дали пандемията от коронавирус COVID-19 и въведените в тази връзка от Министъра на здравеопазването противоепидемични мерки на територията на Република България представляват форсмажорно обстоятелство?

За да се отговори правилно на този въпрос, всеки конкретен случай следва да се разглежда и преценява индивидуално.

Най-общо казано – за всички лица, които са пряко засегнати от въведените от Министъра на здравеопазването противоепидемични мерки и които вследствие на тях са спрели работа, може да се счете, че е налице възникнала непреодолима сила, водеща до всички описани в статията последици. Такива са например магазините в търговските центрове и заведенията за обществено хранене.

От друга страна, за лицата, чиято дейност не е пряко засегната от въведените противоепидемични мерки, но косвено за тях е настъпила невъзможност да осъществяват нормално своята търговска дейност, може да се счита, че не е налице непреодолима сила. Такива са например туроператорските агенции, чиято дейност не е преустановена по силата на въведените противоепидемични мерки, но които не могат да осъществяват нормално дейността си предвид забраните за придвижване и затварянето на заведенията за настаняване и хранене.

За тази втора категория лица, които не могат да се позоват на непреодолимата сила и да се освободят от последиците от неизпълнението на сключените от тях договори, е препоръчително да влязат в преговори със своите контрагенти и да предоговорят условията по договорите по такъв начин, че да преодолеят затрудненията си.