Как се извършва принудително изпълнение върху акции?

Вяра Владева
Юрисконсулт в Kreston BulMar
актуална версия версия: 2159 уникалност: 99.1%

В българското право акциите са уредени като ценни книги. С оглед на това, по отношение на принудителното изпълнение върху тях, се прилагат разпоредбите на ГПК за запор и изпълнение върху ценни книжа.

В законодателството ни се разграничават два вида ценни книги – налични и безналични. Това разделение важи и по отношение на акциите. Поради различните характеристики на наличните и безналичните ценни книги ГПК създава и различен режим на принудително изпълнение върху тях.

1. Принудително изпълнение върху налични акции

скрито платено съдържание: 129 думи;

Съгласно ГПК след налагането на запора взискателят може да избере два алтернативни изпълнителни способa по отношение на наличните ценни книги. По отношение на наличните акции е приложим само единият способ – публична продан.

Съдебният изпълнител продава наличните поименни акции или поотделно, или в пакети, по правилата за публична продан на недвижим имот. Той прехвърля всяка ценна книга по предвидения за нея начин. При наличните поименни акции прехвърлянето става с джиро. Акциите се предават на купувача, след като постановлението за възлагане на съдебния изпълнител влезе в сила.

Важно е да се има предвид, че тази регламентация се прилага и за акционерите, които нямат издадени акции, а вместо това имат временни удостоверения.

2. Принудително изпълнение върху безналични акции

скрито платено съдържание: 98 думи;

Взискателят и тук разполага със същите два изпълнителни способа. Отново по отношение на акциите, приложим е само вторият – извършване на публична продан.

Проданта тук не се извършва съгласно уредбата за публична продан на имот, а чрез банка. В случая тя действа като инвестиционен посредник и поради това ѝ се дължи възнаграждение.