Връчване на нотариална покана

актуална версия версия: 23 септември 2019 7622 уникалност: 91.4%

I. Кога се изпраща нотариална покана

Много често в практиката се налага изпращане на различни молби, искания, писма и всякакъв вид съобщения до различни страни – работодател, служител, длъжник, кредитор, наемател и други.

Съществуват множество начини, чрез които може да се връчи съобщение: да бъде предадено лично, да се изпрати чрез Български пощи като писмо с обратна разписка, да се изпрати по куриер или по имейл.

Възможно е обаче получателят да откаже да получи съобщението, да се укрие или да смени адреса си. Възможно е и да отрече, че е получил съобщението, или да оспори съдържанието му. В този случай е необходимо да се изпрати нотариална покана.

Например:

  • скрито платено съдържание: 121 думи;

Примерите не могат да бъдат изчерпателни, тъй като отношенията на хората са изключително разнообразни и в практиката могат да възникнат всякакви ситуации.

II. Какво представлява нотариалната покана

скрито платено съдържание: 77 думи;

За да може поканата да породи търсения от изпращача резултат, е много важно да се следи за три неща: нейното съдържание, връчването ѝ, както и надлежното ѝ оформяне.

Изпращачът сам определя какво ще е съдържанието на поканата, тъй като чрез нея ще защитава или претендира своите права. Препоръчително е обаче поканата да бъде изготвена от юрист, тъй като, за да се упражни дадено право, трябва подробно да се опише откъде произтича то и на какво основание се претендира.

Единственото ограничение, което законът е поставил относно съдържанието на нотариалната покана, е предвидено в ГПК. То гласи, че не могат да се извършват нотариални действия, които противоречат на добрите нрави и закона – например да се изпращат заплахи, неприлични предложения и др.

Самото връчване и оформяне на поканата се извършва от нотариуса. Задължението на изпращача е да представи на нотариуса поканата в три еднакви екземпляра – един е за получателя, един остава в кантората на нотариуса и един се връща на изпращача. Когато получателите на поканата са повече от един, то и копията на поканата се увеличават спрямо броя на получателите.

III. Връчване на нотариална покана

Връчването на нотариалните покани е уредено в ГПК. Общият принцип е съобщенията да се връчват лично на физическото лице или на представляващия юридическото лице на посочения от изпращача адрес. Когато връчването е извършено на техен пълномощник, поканата се смята за връчена лично на тях.

В практиката обаче невинаги се случва поканите да бъдат връчени лично. За целта законодателят е предвидил алтернативни способи, за да се гарантира както нормалният граждански и търговски оборот, така и нормалната работа на правораздавателните институции в България.

3.1. Връчване на нотариална покана на физически лица

  • скрито платено съдържание: 113 думи;

Лицата, които могат да получават съобщенията от чуждо име, са изчерпателно изброени. Връчването на лице, различно от този кръг, означава, че връчването е нередовно.

Лицето, което е получило съобщението, е длъжно да го предостави на получателя.

Ако никой не получи съобщението, нотариусът е длъжен да търси получателя в продължение на един месец, за да му връчи нотариалната покана. В рамките на този месец получателят трябва да бъде посетен от него не по-малко от три пъти, като между всяко посещение трябва да има интервал от поне една седмица. Едно от посещенията на адреса трябва да бъде в неприсъствен ден (събота, неделя, национален празник).

Когато в рамките на един месец получателят не може да бъде намерен на адреса и съобщението не му е връчено лично или на лице, което е съгласно да го получи, нотариусът връчва поканата чрез залепване.

Връчването чрез залепване е крайна мярка, която законодателят е приел по три причини:

скрито платено съдържание: 80 думи;

Връчване на нотариална покана на физическо лице чрез залепване

скрито платено съдържание: 92 думи;

Поканата се изпраща на посочения от подателя адрес. Ако получателят не се яви, за да получи книжата, нотариусът проверява адресната регистрация на получателя и ако тя не съвпада с посочения от изпращача адрес, разпорежда връчване на настоящия или постоянни адрес по описаната по-горе процедура. Нотариусът е длъжен да провери местоработата на получателя и да опита да връчи книжата и там.

С изтичане на двуседмичния срок от залепването на уведомлението, се счита, че нотариалната покана е връчена на получателя, независимо дали той знае за какво се отнася, или не.

3.2. Връчване на нотариална покана на юридически лица

скрито платено съдържание: 88 думи;

В България има много юридически лица, които никога не са упражнявали дейност или са прекратили дейността си и не могат да бъдат открити на адреса, който е вписан в съответния публичен регистър. Затова законодателят е приел алтернативни методи за връчване на книжа на юридическо лице.

Един от тях се прилага в случаите, когато юридическото лице е напуснало адреса си. Тогава нотариалната покана се счита за връчена от датата, на която нотариусът е посетил получателя – юридическо лице, и е констатирал, че е напуснало адреса си и не е обявило новия в съответния публичен регистър.

Когато нотариусът не намери канцелария на юридическото лице или не открие лице, което е съгласно да получи поканата, той залепва уведомление.

Връчване на нотариална покана на юридическо лице чрез залепване

Законът е значително по-рестриктивен към юридическите лица.

скрито платено съдържание: 62 думи;

Уведомлението се залепва на адреса на получателя или на пощенската му кутия. В случай че до тях няма достъп – нотариусът залепя съобщение на входната врата на получателя или на видно място около нея. Ако има достъп до пощенската кутия, нотариусът пуска уведомление и в нея.

В уведомлението, което е залепено на вратата и е пуснато в пощенската кутия, се посочва, че до адресата има книжа, които следва да получи от кантората на нотариуса, в двуседмичен срок от залепването.

С изтичане на двуседмичния срок от залепването на уведомлението, се счита, че нотариалната покана е връчена на получателя.

IV. Оформяне на нотариална покана

След като изпълни по-горе описаната процедура, нотариусът е длъжен да оформи поканата. Това означава да опише по какъв начин е връчил поканата, на кого е връчена (дали е лично на адресата, или на друго лице, което е съгласно да я получи), както и качеството на лицето, което я е получило. В случаите, когато поканата се връчва чрез залепване, нотариусът е длъжен да уточни поради какви причини се е наложил този вид връчване, трябва да опише трите посещения (за физическо лице), които е направил, и датите, на които ги е извършил, както и къде и кога е залепил уведомлението.

Задължително в нотариалната покана трябва да се посочи точната дата, на която е връчена.

Ако не е спазен редът за връчване на поканата и/или тя не е оформена съгласно посочените по-горе изисквания, няма да породи търсения от изпращача резултат.