Най-често използваните видове трудови договори в България са:
- Безсрочен трудов договор – чл.67 ал. 1 т. 1 от КТ;
- Срочен трудов договор – чл.68 ал.1 от т.1 до т.5 от КТ;
- Договор за допълнителен труд – чл.110 и чл. 111 от КТ;
- Договор за работа през определени дни в месеца – чл.114 от КТ;
- Договор за стажуване – чл.233 б от КТ;
- Клауза за изпитателен срок – във връзка с чл.70 от КТ.
При сключването е важно да се уточни основанието, на което ще бъде подписан договорът. В зависимост от вида трябва да се внимава за някои особености.
Този тип договор осигурява на служителя най-много сигурност и стабилност и е предпочитан от работодателите.
Договорът за допълнителен труд може да се сключи със същия работодател, при който е основният трудов договор на служителя, а също и с друг работодател, ако бъдат спазени правилата за работното време – ограниченията за междудневни и седмични почивки.
Договорът за стажуване може да се сключи само веднъж с един служител за конкретна позиция, по която той да натрупа стаж.
Всички трудови договори могат да се сключат с клауза за изпитателен срок. Това дава възможност както на служителя, така и на работодателя да прецени дали отсрещната страна отговаря на нуждите и очакванията му.
В зависимост от длъжността, условията на труд, процеса на работа и начина на отчитане на работното време при работодателя изискванията за допълнителни документи могат да бъдат различни. Все пак има няколко документа, които са неразделна част от досието на всеки един служител.