ВКС - Тълкувателно Решение № * от **.**.**** по Тълк. Дело № */****

актуално 25 юни 2020 833 уникалност: 86.3%

Правен Въпрос

Действителна ли ще е сделка на разпореждане с недвижим имот или вещни права върху него, сключена от председател на кооперация, без да е налице решение на Общото събрание?

Оригинален Въпрос

Наличието на решение на общото събрание на кооперацията по чл. 15, ал. 4, т. 10 от Закона за кооперациите необходимо условие ли е за действителност на разпоредителна сделка със собствен на кооперацията недвижим имот или с вещно право върху такъв имот, сключена от представляващия кооперацията орган?

Противоречива Практика

В практиката са застъпени две противоречиви становища по темата. Според първото становище решението на Общо събрание на кооперация е задължително условие, за да е действителна сделката на разпореждане с недвижим имот. В тези случаи сделката е приета за висящо недействителна поради превишаване пределите на представителна власт. Срещат се и мнения за висяща недействителност на сключената сделка – поради недовършеност на фактическия състав. Според друго становище не е необходимо да е налице решение на Общото събрание, за да се извърши разпоредителна сделка с недвижим имот и същата да е действителна.

Резюме на Тълкувателно Решение

скрито платено съдържание: 148 думи;

ВКС - Тълкувателно Решение № * от **.**.**** по Тълк. Дело № */****

Върховният касационен съд на Република България, Общо събрание на Гражданска и Търговска колегии, в съдебно заседание на 15 март 2018 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ на ОСГТК,

ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ на ВКС и ПРЕДСЕДАТЕЛ на Гражданска колегия:

СВЕТЛА ДИМИТРОВА

ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ на ВКС и ПРЕДСЕДАТЕЛ на Търговска колегия:

ПРЕДСЕДАТЕЛИ на ОТДЕЛЕНИЯ:

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЖАНИН СИЛДАРЕВА
2. СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
3. СТОИЛ СОТИРОВ
4. МАРГАРИТА СОКОЛОВА 5. БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ 6. СВЕТЛА ЦАЧЕВА

7. ВЕСКА РАЙЧЕВА 8. ПЛАМЕН СТОЕВ 9. ДИЯНА ЦЕНЕВА

10. МАРИЯ ИВАНОВА

ДАРИЯ ПРОДАНОВА

БОЙКА СТОИЛОВА ТОТКА КАЛЧЕВА ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА

11. СВЕТЛАНА КАЛИНОВА 12. ГЪЛЪБИНА ГЕНЧЕВА 13. СНЕЖАНКА НИКОЛОВА 14. ЕМИЛ МАРКОВ

15. ЕМИЛ ТОМОВ
16. АЛБЕНА БОНЕВА
17. СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА 18. ЖИВА ДЕКОВА
19. МИМИ ФУРНАДЖИЕВА 20. КАМЕЛИЯ МАРИНОВА

21. ВАСИЛКА ИЛИЕВА 22. ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА 23. ИЛИЯНА ПАПАЗОВА 24. ЗОЯ АТАНАСОВА

25. ВЕЛИСЛАВ ПАВКОВ

26. ВЕСЕЛКА МАРЕВА

27. БОРИС ИЛИЕВ
28. БОНКА ЙОНКОВА
29. КРАСИМИР ВЛАХОВ
30. ДИАНА ХИТОВА
31. БОЯН ЦОНЕВ
32. ИРИНА ПЕТРОВА
33. МАРГАРИТА ГЕОРГИЕВА 34. РОСИЦА БОЖИЛОВА
35. ДРАГОМИР ДРАГНЕВ
36. ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ 37. ГЕНИКА МИХАЙЛОВА

38. ДИМИТЪР ДИМИТРОВ 39. ДАНИЕЛА СТОЯНОВА 40. ГЕРГАНА НИКОВА
41. ПЕТЯ ХОРОЗОВА

42. МАЙЯ РУСЕВА
43. АННА БАЕВА
44. ВЕРОНИКА НИКОЛОВА 45. НИКОЛАЙ МАРКОВ
46. ЕВГЕНИЙ СТАЙКОВ
47. СВЕТЛА ЧОРБАДЖИЕВА 48. ЕРИК ВАСИЛЕВ
49. ГЕНОНЕВА НИКОЛАЕВА 50. КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА 51. ВАНЯ АТАНАСОВА
52. АЛЕКСАНДЪР ЦОНЕВ
53. ЛЮДМИЛА ЦОЛОВА
54. МАДЛЕНА ЖЕЛЕВА

при участието на секретаря Аврора Караджова постави на разглеждане тълкувателно дело No 4 по описа за 2016 г. на Общото събрание на Гражданска и Търговска колегии, докладвано от съдия ВАНЯ АТАНАСОВА

Тълкувателното дело е образувано с разпореждане от 29. 09. 2016 г. на председателя на Върховния касационен съд, по предложение на състав на Върховния касационен съд, основано на чл. 292 ГПК.

Въпросите, предмет на тълкувателното дело, са следните:

1.Има ли правомощие председателят на кооперация или кооперативен съюз по Закона за кооперациите да сключва сделки на разпореждане с недвижими имоти и вещни права върху тях без решение на общото събрание по чл. 15, ал. 4, т. 10 от Закона за кооперациите.

2. Наличието на решение на общото събрание на кооперацията по чл. 15, ал. 4, т. 10 от Закона за кооперациите необходимо условие ли е за действителност на разпоредителна сделка със собствен на кооперацията недвижим имот или с вещно право върху такъв имот, сключена от представляващия кооперацията орган.

Общото събрание на Гражданска и Търговска колегии на Върховния касационен съд, за да се произнесе по така поставените въпроси, съобрази следното:

1. Има ли правомощие председателят на кооперация или кооперативен съюз по Закона за кооперациите да сключва сделки на разпореждане с недвижими имоти и вещни права върху тях без решение на общото събрание по чл. 15, ал. 4, т. 10 от Закона за кооперациите.

В практиката се застъпват две противоречиви становища.

Според едното, председателят на кооперация или кооперативен съюз по Закона за кооперациите не е оправомощен да сключва сделки на разпореждане с недвижими имоти и вещни права върху тях без решение на общото събрание по чл. 15, ал. 4, т. 5 от Закона за кооперациите.

Според второто, разпоредбата на чл. 26, ал. 3, вр. чл. 15, ал. 4, т. 10 от Закона за кооперациите не ограничава правомощията на председателя на кооперацията по отношение на третите лица.

Общото събрание на Гражданска и Търговска колегии на Върховния касационен съд приема за правилно второто становище по следните съображения:

Правомощията на председателя на кооперацията включват управителни, изпълнителни и представителни функции. Съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 2 от Закона за кооперациите (ЗК), той участва както във вътрешното управление на кооперацията – ръководи текущата й дейност и организира изпълнението на решенията на общото събрание, на управителния съвет и на органите на кооперативния съюз, в който кооперацията членува, така и във външното й управление - представлява юридическото лице.

Представителните функции са част от законовата и изключителна компетентност на председателя да изразява волята на юридическото лице и да създава правоотношения между него и други субекти на правото.

Представителната власт на председателя е пълна, в границите на правоспособността на юридическото лице. Същият може да изразява воля за придобиване и поемане на всички права и задължения, за които кооперацията, като субект на правото, има призната и гарантирана от закона възможност да придобива и поема.

При осъществяване на представителните правомощия председателят следва да действа съобразно формираната от общото събрание воля и е длъжен да изпълнява решенията му.

Подчинеността му на решенията на общото събрание има действие във вътрешните отношения между него и кооперацията, но по отношение на трети лица представителните му правомощия са неограничени.

Горното важи и при извършване на разпоредителни сделки с недвижими имоти, собственост на кооперацията, и вещни права върху тях. Изискването на чл. 26, ал. 3, вр. чл. 15, ал. 4, т. 10 ЗК, според което председателят на кооперацията сключва посочените сделки въз основа на предварително решение на общото събрание, не ограничава представителната му власт и по отношение на третите лица същият може да изразява волята на юридическото лице за сключване на всякакви договори.

В случаите, при които законът постановява противопоставими на трети лица ограничения на представителната власт на органните представители, предвижда и вписване на тези ограничения в търговския регистър.

По изложените съображения следва да се приеме, че въведеното с разпоредбата на чл. 26, ал. 3, вр. чл. 15, ал. 4, т. 10 от Закона за кооперациите изискване за предварително взето от общото събрание решение за сключване на разпоредителни сделки с недвижими имоти, собственост на кооперацията, и вещни права върху тях не създава ограничения в представителните правомощия на председателя на кооперацията по отношение на третите лица, а е от значение само във вътрешните отношения между кооперацията и председателя.

скрито платено съдържание: 1665 думи;