Съдържание:
- глава първа
- глава втора
- глава четвърта
- член 50
- член 51
- член 52
- член 53
- член 54
- член 55
- член 56
- член 57
- член 58
- член 59
- член 60
- член 61
- член 62
- член 63
- член 64
- член 65
- член 66
- член 67
- член 68
- член 69
- член 70
- член 71
- член 72
- член 73
- член 74
- член 75
- член 76
- раздел II
- раздел III
- раздел IV
- раздел V
- раздел VI
- раздел VII
- раздел VIII
- раздел IX
- раздел X
- глава шеста
- глава седма
- глава осма
- глава девета
- глава десета
- глава единадесета
- глава дванадесета
- глава тринадесета
- глава четиринадесета
- глава петнадесета
- глава шестнадесета
- глава седемнадесета
- глава осемнадесета
- глава деветнадесета
- разпоредби
глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Предмет И Цел
чл.1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Този кодекс урежда трудовите отношения между работника или служителя и работодателя, както и други отношения, непосредствено свързани с тях.
(2) Този кодекс цели да осигури свободата и закрилата на труда, както и справедливи и достойни условия на труд.
Право На Труд
чл.2. (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
Тристранно Сътрудничество
чл.3. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Държавата осъществява регулирането на трудовите и осигурителните отношения, както и въпросите на жизненото равнище, в сътрудничество и след консултации с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите.
(2) Редът за осъществяване на сътрудничеството и консултациите по предходната алинея се определя от Министерския съвет след консултации с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите.
(3) За представителни организации на работниците и служителите на национално равнище могат да бъдат признати тези, които имат членски състав не по-малко от 50 хиляди души, обединяват работници и служители в повече от половината отрасли и имат изградени национални и териториални органи.
(4) За представителни организации на работодателите на национално равнище могат да бъдат признати тези, които обединяват не по-малко от 500 работодатели, обединяват работодатели в повече от един отрасъл и имат изградени национални и териториални органи.
(5) Представителните организации на работниците и служителите и на работодателите на национално равнище се признават от Министерския съвет. Отказът може да се обжалва пред Върховния административен съд.
(6) За представителни се признават и всички поделения на организации, признати за представителни на национално равнище.
Сдружаване На Работниците И Служителите
чл.4. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работниците и служителите имат право, без предварително разрешение, свободно да образуват по свой избор синдикални организации, доброволно да встъпват и да излизат от тях, като се съобразяват само с техните устави.
(2) Синдикалните организации представляват и защитават интересите на работниците и служителите пред държавните органи и пред работодателите по въпросите на трудовите и осигурителните отношения и на жизненото равнище чрез колективно преговаряне, участие в тристранното сътрудничество, организиране на стачки и други действия съгласно закона.
Сдружаване На Работодателите
чл.5. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателите имат право, без предварително разрешение, свободно да образуват по свой избор организации, които да ги представляват и защитават, както и доброволно да встъпват и да излизат от тях, като се съобразяват само с техните устави.
(2) Организациите на работодателите по предходната алинея представляват и защитават своите стопански интереси чрез колективно преговаряне, участие в тристранното сътрудничество и чрез други действия съгласно закона.
Общо Събрание На Работниците И Служителите
чл.6. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работниците и служителите от едно и също предприятие могат на общо събрание (събрание на пълномощниците) да избират един или повече свои представители, които да защитават техните общи интереси по въпросите на трудовите и осигурителните отношения пред работодателя им или пред държавните органи и организации.
(2) Представителите по предходната алинея се избират с мнозинство повече от две трети от членовете на общото събрание (събранието на пълномощниците). Общото събрание (събранието на пълномощниците) определя реда за своята работа.
Участие На Работниците И Служителите В Управлението На Предприятието
чл.7. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работниците и служителите участвуват чрез свой представител в обсъждането и решаването на въпроси на управлението на предприятието само в предвидените от закона случаи.
Осъществяване На Трудовите Права И Задължения
чл.8. (1) Трудовите права и задължения се осъществяват добросъвестно съобразно изискванията на законите.
(2) Добросъвестността при осъществяване на трудовите права и задължения се предполага до установяване на противното.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При осъществяването на трудовите права и задължения не се допускат никаква дискриминация, привилегии или ограничения, основани на народност, произход, пол, раса, политически и религиозни убеждения, членуване в синдикални и други обществени организации и движения, обществено и материално положение.
(4) Трудовите права и задължения са лични. Отказът от трудови права, както и прехвърлянето на трудови права или задължения са недействителни.
Гаранции За Осъществяване На Трудовите Права И Задължения
чл.9. (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
Приложим Закон При Трудовите Правоотношения
чл.10. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Този кодекс се прилага за всички трудови правоотношения с български и смесени предприятия в страната, както и за трудови правоотношения на български граждани с чужди предприятия в страната или с български предприятия в чужбина, доколкото не е предвидено друго в закон или в международен договор, по който е страна Република България.
(2) Трудовите правоотношения на български граждани, изпратени на работа в чужбина в чужди или смесени предприятия, и на чужди граждани, приети на работа в страната в български или смесени предприятия въз основа на международни договори, се уреждат от този кодекс, доколкото не е предвидено друго в закон или в международен договор, по който е страна Република България.
Признаване На Трудови Права, Придобити В Чужбина
чл.11. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудови права, придобити в чужбина, се признават в Република България по силата на закон, акт на Министерския съвет или на международен договор, по който е страна Република България.
глава втора
ТРУДОВ КОЛЕКТИВ
раздел I
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Първичен И Основен Трудов Колектив
чл.12. (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)