Съдържание:
- глава първа
- глава втора
- глава трета
- глава четвърта
- глава пета
- глава шеста
- глава седма
- глава осма
- глава девета
- глава десета
- глава единадесета
- глава дванадесета
- глава тринадесета
- глава четиринадесета
- глава петнадесета
- глава шестнадесета
- глава седемнадесета
- глава осемнадесета
- глава деветнадесета
- разпоредби
глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Предмет И Цел
чл.1. (1) Този кодекс урежда отношенията между работниците и предприятията, както и отношенията между трудовите колективи, професионалните съюзи и предприятията при и по повод полагането на труда.
(2) Този кодекс цели да се прилагат и усъвършенствуват принципите на социалистическата организация на труда; да се разширява демокрацията в трудовите отношения и издига ролята на трудовия колектив като стопанин на социалистическата собственост; да укрепва и се развива социалистическото отношение към труда и обществената собственост; да се повишават производителността, качеството и ефективността на труда на основата на научно-техническите и технологичните постижения; да се опазват животът, здравето и трудоспособността на работниците; да се уредят и защитят техните трудови права; да се осигурява изпълнението на трудовите им задължения и на тази основа да се повишава материалното и духовното благосъстояние на народа, както и да се усъвршенствува социалистическият начин на живот.
Право На Труд
чл.2. (1) Всеки гражданин на Народна република България има право на труд съобразно своята професия, специалност и квалификация, на свободен избор на място на работа, на заплащане на труда в зависимост от неговото количество и качество, на безопасни и здравословни условия на труд.
(2) Правото на труд се упражнява в съответствие с обществените, колективните и личните интереси и осигурява свободното и многостранното развитие на личността, на нейните способности и творчески сили.
Задължение За Труд
чл.3. (1) Всеки работоспособен гражданин на Народна република България е длъжен да се занимава с общественополезен труд съобразно своите способности, професия, специалност и квалификация.
(2) Изпълнението на задължението за труд изисква придобиване и постоянно повишаване на професионалната квалификация, съзнателно спазване на трудовата дисциплина, висока организираност, творчество, самоинициатива и постигане на висока ефективност от полагането на труда.
(3) Изпълнението на задължението за труд е въпрос на чест за всеки член на социалистическото общество.
Трудовият Колектив И Осъществяването На Правото И Задължението За Труд
чл.4. (1) Гражданите осъществяват правото и задължението си за труд по този кодекс, като встъпват в трудови правоотношения с предприятията.
(2) С встъпването в трудово правоотношение работникът се включва в трудовия колектив на предприятието.
(3) Трудовият колектив е основно социално съдържание на предприятието. Той стопанисва социалистическата собственост, участвува активно в обществения трудов процес, в управлението на предприятието и се самоуправлява.
Професионалните Съюзи - Представители На Интересите На Работниците И На Трудовите Колективи
чл.5. Професионалните съюзи представляват интересите на работниците и на трудовите колективи пред държавните и обещствените органи и организации по въпросите на труда, на социалното осигуряване и жизненото равнище. Те изразяват и защитават тези интереси и съдействуват за реалното осъществяване на трудовите права на работниците и на трудовите колективи.
Обществено-Държавно И Държавно-Обществено Начало В Управлението На Труда
чл.6. (1) Управлението на труда се осъществява чрез прилагането на обществено-държавното и държавно-общественото начало при широкото участие на работниците, на трудовите колективи, на професионалните съюзи и на другите обществени организации.
(2) Прилагането на обществено-държавното и държавно-общественото начало в управлението на труда има за цел да развива социалистическата демокрация в трудовите отношения, да осигурява интензификация на общественото производство и повишаване на неговото качество и ефективност на основата на научно-техническите и технологичните постижения за комплексно задоволяване на материалните, духовните и социалните потребности на народа.
Единство На Трудовите Права И Задължения
чл.7. (1) Правата и задълженията на трудовия колектив, на работника и на предприятието по трудовите правоотношения са взаимно зависими.
(2) Изпълнението на задълженията определя характера и обема на правата, които се предоставят на трудовия колектив, на работника и на предприятието по трудовите правоотношения съобразно този кодекс.
Осъществяване На Трудовите Права И Задължения
чл.8. (1) Трудовите права и задължения се осъществяват добросъвестно съобразно изискванията на законите.
(2) Добросъвестността при осъществяване на трудовите права и задължения се предполага до установяване на противното.
(3) При осъществяването на трудовите права и задължения не се допускат никаква дискриминация, привилегия или ограничения в трудовите права, основани на народност, произход, религия, пол, раса, обществено и материално положение.
(4) Трудовите права и задължения са лични. Отказът от трудови права, както и прехвърлянето на трудови права или задължения са недействителни.
Гаранции За Осъществяване На Трудовите Права И Задължения
чл.9. Упражняването на трудовите права и задължения на трудовите задължения се осигуряват от развитието на социалистическата обществено-икономическа система и от установените в законодателството гаранции.
Приложим Закон При Трудовите Правоотношения
чл.10. (1) Този кодекс се прилага за всички трудови правоотношения с български и смесени предприятия в страната, както и за трудови правоотношения на български граждани с чужди предприятия в страната или с български предприятия в чужбина, доколкото не е предвидено друго в закон, в указ или в международен договор, по който е страна Народна република България.
(2) Трудовите правоотношения на български граждани, изпратени на работа в чужбина в чужди или смесени предприятия, и на чужди граждани, приети на работа в страната в български или смесени предприятия въз основа на международни договори, се уреждат от този кодекс, доколкото не е предвидено друго в закон, в указ или международен договор, по който е страна Народна република България.
Признаване На Трудови Права, Придобити В Чужбина
чл.11. Трудови права, придобити в чужбина, се признават в Народна република България по силата на закон, указ, акт на Министерския съвет или на международен договор, по който е страна Народна република България.
глава втора
ТРУДОВ КОЛЕКТИВ
раздел I
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Първичен И Основен Трудов Колектив
чл.12. (1) Този кодекс се прилага за първичните и основните трудови колективи в предприятието.
(2) Първичният трудов колектив обхваща всички работници, които изпълняват заедно самостоятелна задача като част от общите задачи на предприятието, работят в тясно взаимодействие и близост на работните места и са обособени в бригади (отдел, служба или друго низово организационно звено).
(3) Основният трудов колектив обхваща всички работници в предприятието, които изпълняват общи задачи съобразно неговия предмет на дейност и се намират в постоянно трудово и социално взаимодействие. Основният трудов колектив обхваща първичните трудови колективи в предприятието.
(4) Първичните трудови колективи в предприятието се определят със съвместно решение на ръководството на предприятието и профкомитета.
(5) При преустройство на предприятието, на негови поделения или на низови организационни звена се създават първични и основни трудови колективи в съответствие с новата организационна структура.