Проучване: Българската икономика остава сред най-неконкурентоспособните в Европа
Страната ни заема 53-то място от общо 63 държави в Годишника на световната конкурентоспособност 2022 г. на швейцарския Институт за развитие на управлението
Българската икономика остава сред най-неконкурентоспособните в Европа. Страната ни заема 53-то място от общо 63 държави в Годишника на световната конкурентоспособност 2022 г. на швейцарския Институт за развитие на управлението, който се разпространява у нас от Центъра за изследване на демокрацията.
В сравнение с 2020 г. страната ни отбелязва влошаване с пет позиции, а спрямо 2009 г. – с 15 позиции. През 2021 г. България е била на същата позиция в годишника, което показва липса на напредък. Въпреки това в него се отбелязва, че има леки подобрения при повечето от икономическите ни показатели – общо 14 от 20.
Като силно обезпокоителен факт се посочва, че дългосрочните фактори на конкурентоспособност продължават да са в застой. Вероятността за напредък и положителни реформи остава ниска, като се уточнява, че това може да се промени единствено чрез подходящи корективни мерки при формирането на политиките, държавното управление и бизнес лидерството.
Посочва се също, че към 2022 г. икономиката на България почти изцяло се е възстановила от икономическите последици от пандемията, но сега както бизнесът, така и домакинствата изпитват негативните последствия от ръста на цените на енергията.
По отношение на пазара на труда, годишникът понижава значително класирането на България – от 23-то на 46-то място, а по отношение на публичните финанси – от 21-во на 38-о място. Посочва се, че условията на пазара на труда са се влошили през последната година и продължават да се наблюдават неблагоприятни демографски процеси, свързани с високите нива на неактивност сред трудоспособното население, както и застаряващото и бързо намаляващо население.
В годишника е посочена и положителна тенденция – България продължава да бъде в топ 10 на страните по отношение на възнагражденията на мениджъри, специалисти в сферата на услугите и дългосрочен растеж на работната сила. Също така страната ни продължава да подобрява конкурентоспособността си в областта на международната търговия и заема 19-о място (от общо 63).
Основният партньор на България при износа продължава да бъде ЕС, но има значително увеличение при износа и за останалата част от света.
По отношение на международните инвестиции, България е паднала до 60-о място от 63.
Относно подобряването на инфраструктурата, особено в технологичния сектор и в сферата на науката и образованието, годишникът леко подобрява класирането на България, но въпреки това страната ни остава по-близо до групата на изоставащите в това отношение.
За първи път класацията се оглавява от Дания, следвана от Швейцария и Сингапур.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (3554)
- Статии (96)
- Становища по Казуси (460)
- Стопански Операции (171)
- Уроци (155)
- Сметки от Сметкоплан (217)
- Видеоуроци (140)
- Примерни Документи (177)
- Калкулатори (31)
- Примери към Калкулатори (128)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (575)
- Резюм. Съдебна Практика (795)
- Резюм. Указания от Институции (62)
- Фишове на НАП (200)
- Нормативни Актове (510)
- Учебници (2)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (7)
- Наръчници на НАП (2)
- Новини (2701)