Задай въпрос тук
Йорданка Петрова Йорданка Петрова Потребител

Задържане на работна заплата



Здравейте,
Има ли право даден работодател да не изплати работната заплата за пълен отработен месец, под извинението, че ако служителят напусне той (работодателят) ще бъде, цитирам: "в минус" при положение че служителят е на трудов договор със срок на изпитване 6 месеца?



Отговори

  • Здравейте г-жо Петрова,

    Вашият работодател няма право да Ви удържа работната заплата. Вие сте положила труд, който следва да Ви бъде заплатен в уговорения, в трудовия Ви договор срок.

    Съгласно чл. 270 от КТ:
    "(1) Трудовото възнаграждение се изплаща в предприятието, където се извършва работата.
    (2) Трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти доколкото не е уговорено друго.
    (3) Трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки. По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда на влог в посочената от него банка."

    Поздрави,
    Величка Павлова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->