Снежана Калчева Снежана Калчева Потребител

Обезщетение за ПГО на завърнала се от майчинство служителка



На служителка изтича 2-годишен отпуск по майчинство и без да се връща на работа излиза в платен годишен отпуск. Преди излизането и в отпуск по майчинство брутното и трудово възнаграждение е 350лв., което е над МОД и МРЗ към момента. Междувременно МРЗ вече е 380лв, а МОД за длъжността и е 362лв.

На каква база трябва да се изчисли обезщетението за годишния отпуск и дължимите осигуровки?



Отговори

  • Здравейте,

    Изчисляването на платеният отпуск трябва да стане на база минималната работна заплата за периода за които го начислявате (чл. 19 ал. 2 НСОРЗ). Осигурителните вноски трябва да бъдат внесени върху възнаграждението за месеца, но не по малко от минималния осигурителен доход за длъжността за съответната икономическа дейност - във вашия случай това е минималната работна заплата, защото толкова ще бъде възнаграждението на служителя.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->