Десислава Кръстева Десислава Кръстева Потребител

Обезщетение за безработица



Здравейте,
Колко месеца назад се връща периодът, от който се определя паричното обезщетение? Днес получих разпореждането от НОИ в който са взели предвид 24 месеца назад. В чл.54б след 31.12.2010г. има поправка, в която се взимат последните 18 месеца. Кое е правилно, защото взимайки предвид 24 месеца аз съм ощетена, тъй като осигуровките за по-стар период са значително по-ниски от теза за последната година и половина? Тъй като съм безработна, дори малка разлика над тази сума, която получавам в момента би била полезна.

Определеното дневно парично обезщетение само за работни дни ли се изплаща?



Отговори

  • Здравейте,

    Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. За 2015 г. този размер е 7,20 лв.

    Поздрави,
    Денислава Стойкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->