Задай въпрос тук
Калин Кирилов Калин Кирилов QA

Болничен за гледане на член от семейството



Здравейте balance.bg,
Желая да се консултирам с вас относно реда за получаване право на болничен и обезщетение за временна нетрудоспособност. Как може снаха да си вземе отпуск или болничен и да има право на обезщетение, за да се грижи за болната си свекърва?



Отговори

  • Съгласно чл.45, ал.4 от Кодекса за социалното осигуряване за членове на семейството на осигуреното лице се считат неговите възходящи и низходящи по права линия, съпругът и съпругата.

    Т.е. свекървата не е роднина по възходящи и низходящи по права линия на снахата, което означава, че тя няма право на парично обезщетение за гледане на болен член от семейството.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда