Александър Александров Александър Александров Управител

Прехвърляне на натрупан отпуск след майчинство в следваща година



Служителка върнала се от отпуск по майчинство има неползван платен годишен отпуск 17 дни за 2014 г. От месец май 2015 г е на работа и е използвала платен годишен отпуск за 2015г. Излязла е в отпуск по майчинство през Май 2014 г.

Ще загуби ли тези 17 дни от 2014 г., ако не ги ползва до края на 2015 г.? Има ли законово основание да се прехвърлят в следваща година?



Отговори

  • Здравейте,

    служителката няма да загуби правото на ползване на полагаемия платен годишен отпуск за 2014г.
    Съгласно разпоредбата на чл. 176а, ал. 2 от КТ, правото на ползване се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

    Поздрави,
    Денислава Стойкова

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->