Задай въпрос тук
Красимир Калчев Красимир Калчев счетоводител

Прекратяване на ТД по чл.325, ал.1, т.4 от КТ



Здравейте,
При освобождаване на служител, който е назначен по чл.68, ал.1, т.2 от КТ след упоменатия в трудовия договор срок (шест дни след него), може ли основанието за прекратяване да бъде по чл.325, ал.1, т.4 от КТ със звършване на определена работа? Няма ли да бъде отказана регистрация на работника в бюрото по труда заради просроченото прекратяване на трудовия договор?



Отговори

  • Здравейте,

    При договора по чл. 68, ал1, т.2 от КТ не се посочва точна дата за срок на договора или ако има такава дата тя може да бъде само ориентировъчна. Това е така тъй като завършването на работата, за която лицето е наето, определя края на договора, а не определената в договора дата.
    Не смятам, че от бюрата по труда биха имали основание да откажат регистрация на прекратения по този начин работник или служител.

    Поздрави,
  • Здравейте
    На 18.04.2017г.Сключих срочен трудов договор по чл.68 ал.1 т.2 по смисъла на чл.70от КТ.С Период: до Извършване на определената работа.По долу в т.2 Срок на договорът е записано:Със Срок до Извършване на определената работа.В Т.7.2 от условията за прекратяване на договорът е записано : След изтичане на изпитателният срок работодателят може да прекрати трудовото правоотношение с 3 месечно предизвестие. В т.12 Допълнителни условия е записано :Настоящият трудов договор се сключва като срочен до завършване на определена работа което обстоятелство ще се установи с протокол. Трудовото ми правоотношение беше прекратено на 02.01.2018г.на основание чл.325 т.4 за извършена работа.Без предизвестие и на лично отношение от Енергетикът. Според това което изчетох за чл. 68 а.1 т.2 трябва изрично да е опоменато срока обима вида и качеството на работа за да може аз да знам кага приключва тя и другият въпрос след като го пише в договорът дългал ли ми е работодателят 3 месечно предизвестие
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->