Мария  Иванова Мария Иванова Потребител

Действия при отказ на служител за заемане на нова длъжност



Здравейте,
Когато служител се завръща от майчинство и звеното, в което е била назначена е закрито, както и всички други служители в него са съкратени, какви действия могат да се предприемат? В случай, че работодателя предложи нова позиция на служителката а тя откаже да я приеме, какво е задължението на работодателя?



Отговори

  • Здравейте,

    Ако работника не приеме новата предложена от вас длъжност вие трябва да отправите предизвестие за прекратяване на договора.
    При закриване на предприятие или на част от предприятие или щата работодателя е длъжен да отправи предизвестие за прекратяване на трудовия договор до работника (чл. 328 ал. 1 от КТ).
    Във вашия случай ще трябва да имате и разрешение от Инспекцията по труда, понеже майките с деца до 3 годишна възраст са защитени по чл. 333 от КТ.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->