Задай въпрос тук
 Никоолай Димитров Никоолай Димитров Потребител

Заповед за прекратяване на трудово правоотношение на основание чл.71, ал.1 от КТ



На 28.09.15г. по независещи от мен причини излезнах в болнични. По график трябваше да съм на работа на 28.09 и 29.09. Болничният ми лист е за седем дни. Удължен ми е с още един месец. Моят работодател обаче ме освобождава от работа на 28.09. Датата на освобождаване и датата на издаване на болничният лист съвпада. Заповедта за освобождаване я подписах на 08.10.2015 г. Имам ли право на обещетение от НОИ, след като датата на освобождаване съвпада с датата на издаване на болничния лист? Има ли право работодателят ми да ме освобождава, след като съм в болнични?



Отговори

  • Във въпроса си не сте споменали на основание на кой член е бил сключен трудовия договор, имало ли е срок на изпитване и в чия полза е бил уговорен той. След като трудовия договор е прекратен на основание чл.71, ал.1 от КТ се предполага, че при неговото сключване е бил определен изпитателен срок. След като работодателя е прекратил трудовия договор по негова инициатива и не ви е предизвестявал, а и вие не възразявате за това, се предполага, че изпитателния срок е бил уговорен в полза на работодателя. Ако тези предположения са верни, то работодателят има право да прекрати трудовия договор с вас по всяко време по време на изпитателния срок, дори и неговото прекратяване да съвпада с първия ден от вашия болничен лист. След като болничния лист е първо за 7 дни, а после е продължен за още 30 дни, то той ще бъде изплатен от НОИ, ако имате нужния трудов стаж, въпреки че вече не сте на работа. При прекратяване на трудовия договор на основание чл.71 от КТ вие ще имате право на обезщетение за безработица от Бюрото по труда като време в зависимост от вашия трудов стаж и като обезщетение в зависимост от размера на сумите, върху които сте били осигурявани.

    Анелия Петрова
  • Благодаря Ви за изчерпателния отговор .
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда