Елена Гайдова Елена Гайдова Потребител

Прехвърляне на платен годишен отпуск за следваща година



Здравейте.
Работя като учител. Между октомври 2011 г. и септември 2013 г. бях в отпуск по майчинство. Поради това съм натрупала много дни платен годишен отпуск, който до момента не можах да изчистя. Ние учителите можем да ползваме годишния си отпуск само през ваканциите и аз съм се възползвала във всеки един възможен момент. Към днешна дата имам 11 дни платен годишен отпуск от 2013 г. и 48 дни от 2015 г. От канцеларията на моето училище ме предупредиха, че мога да я загубя. Това така ли е? Ако мога да прехвърля отпуската си за другата година, как да го направя и на кой член от закона да се позова?



Отговори

  • Здравейте,

    давностният срок на отпуските по КТ е 2 години, започващи да текат от началото на година следваща годината, за която се полага той. Във Вашия случай, трябва да използвате отпуска си от 2013 г. (11 дни) до края на 2015 г. или ще загубите това право.
    Също така, моля обърнете внимание на чл. 176 ал. 2 от КТ.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->