Мария  Иванова Мария Иванова Потребител

Прекратяване в срока на изпитване на лице с ТЕЛК



Здравейте,
Става въпрос за лице с ТЕЛК, което е назначено в дружеството на постоянен трудов договор (не е трудоустроено), след което бива преназначено на друга нова длъжност, различна от предходната, със срок на изпитване (пак не е трудоустроено). Възможно ли е трудовият му договор да бъде прекратен в срока на изпитване? Тъй като служителят не е трудоустроен, не попада под закрила, нали?



Отговори

  • Здравейте,
    На основание чл. 71, ал. 1 от Кодекса на труда, до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен този срок, може да прекрати договора без предизвестие.
    Без значение е дали лицето е трудоустроено или не. Ако между страните е уговорен срок за изпитване, договора може да бъде прекратен до изтичане на този срок. Служителят не попада под закрилата на чл. 333 от КТ. Той ще попадне под тази закрила, ако работодателят не прекрати договора до изтичане на срок за изпитване и трудовият договор стане окончателен. (чл. 71, ал. 2 от КТ).

    Поздрави,
    Нина Стоева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->